3 tys. Polaków przebadanych w akcji „Zdrowe Zatoki”
2013/4/15 23:10:00
W drugiej połowie marca zakończyła się XI edycja ogólnopolskiej kampanii „Zdrowe Zatoki”. W ramach tej inicjatywy ponad 3 tys. Polaków skorzystało z bezpłatnych badań w kierunku rozpoznania zapalenia zatok przynosowych i konsultacji ze specjalistami z zakresu otolaryngologii. Skala dolegliwości i zainteresowanie kampanią, wskazują na ogromne zapotrzebowanie na akcje, które umożliwiają Polakom dostęp do bezpłatnych badań i specjalistycznych konsultacji laryngologicznych.
Mobilny gabinet „Zdrowych Zatok” w liczbach
W ramach XI edycji kampanii Zdrowe Zatoki mobilny gabinet diagnostyczny odwiedził Gorzów Wielkopolski, Kraków, Kielce, Katowice oraz Warszawę. Najliczniej mobilny gabinet odwiedzili krakowianie – aż 646 osób skorzystało z konsultacji. W pozostałych miastach bezpłatne badania cieszyły się równie wysokim zainteresowaniem: w Gorzowie Wielkopolskim 626 pacjentów odwiedziło mobilny gabinet, w Kielcach 610, w Katowicach 587, natomiast w Warszawie 590. Łącznie podczas tegorocznej edycji z badań skorzystało 3059 osób. Natomiast na przestrzeni wszystkich jedenastu edycji kampanii tj. od 2003 do 2013 roku, przebadano już ponad 83 000 Polaków.
Obserwacje specjalistów z gabinetu „Zdrowych Zatok”
Zapalenie zatok przynosowych jest schorzeniem, które dotyka znaczną część naszego społeczeństwa. Jednak doświadczenie i obserwacje specjalistów zaangażowanych w kampanię Zdrowe Zatoki pokazują, że choroba ta bardzo często nie jest prawidłowo rozpoznawana przez pacjentów, pomimo typowych objawów klinicznych. Chorzy cierpią na charakterystyczne dla tego schorzenia symptomy, ale mylą je np. z migreną lub bagatelizują. Niewiele osób wie, że już 2 z 4 możliwych objawów tj. blokada albo niedrożność nosa, katar, ból lub uczucie rozpierania w obrębie twarzy, upośledzenie lub utrata węchu, wskazują na zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Biorąc pod uwagę nadal niski poziom wiedzy pacjentów, a także ogromne zainteresowanie kampanią, lekarze jednoznacznie dostrzegają potrzebę podejmowania działań, które zwrócą uwagę na konieczność profilaktyki oraz stosowania właściwej diagnostyki i leczenia. Ta wiedza pozwala uniknąć groźnych dla zdrowia powikłań. Raport „Zdrowych Zatok”
Dodatkowym elementem tegorocznej edycji kampanii „Zdrowe Zatoki” był specjalistyczny raport opracowany przez dr. Piotra Rapiejkę i Wojciecha Ciemniewskiego pt. „Wpływ zanieczyszczeń powietrza na występowanie zapaleń błony śluzowej nosa i zatok przynosowych”. W dokumencie poddano analizie poziom zanieczyszczenia substancjami wpływającymi na występowanie zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych na podstawie pomiarów przeprowadzonych przez GIOS w 2010 roku. Przygotowany przez ekspertów raport to cenne źródło informacji pokazujące, jak znaczący wpływ na zdrowie zatok ma otaczające nas środowisko oraz styl życia.