Profilaktyka i czujność onkologiczna to najważniejsze kroki do zmniejszenia ryzyka poważnych skutków choroby nowotworowej. I choć świadomość społeczeństwa na temat ich roli systematycznie rośnie, to w Polsce nadal za mało osób zgłasza się na badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka lub wykonują je w zaawansowanej fazie rozwoju choroby. A jak wskazuje WHO, ok. 30% zachorowań na raka można uniknąć również poprzez właściwe zachowanie prozdrowotne.
Czujność to podstawa
Wg danych Krajowego Rejestru Nowotworów najwyższa zachorowalność wśród Polaków dotyczy przede wszystkim raka płuca, piersi i jelita grubego.
- To najczęstsze lokalizacje nowotworu, jednak co ważne, bardzo często mamy wpływ na zmniejszenie ryzyka ich wystąpienia lub całkowitą wyleczalność przy wykryciu w początkowej fazie choroby. Bardzo ważna jest jednak stała współpraca pacjenta z lekarzem oraz chęć do szybkiej konsultacji niepokojących objawów. Niestety, w naszym kraju wciąż znacznie mniej chorych z nowotworem zaczyna być leczonych we wczesnej fazie choroby, podczas gdy w USA i krajach Unii Europejskiej standardem są wczesne wykrycia. To pokazuje jak wiele pracy jeszcze przed nami i jak wiele obaw czy barier społecznych wpływa na niechęć do diagnostyki – mówi dr n med. Grzegorz Juszczyk, Dyrektor Biura Edukacji Zdrowotnej Grupy LUX MED.
Objawy, których nie można zlekceważyćNasz organizm bardzo często wcześnie zaczyna wysyłać sygnały, które mają wzbudzić naszą czujność w celu poszukiwania przyczyny zaburzeń. Dlatego powinniśmy być wyczuleni na niepokojące objawy i nie lekceważyć różnorodnych symptomów, aby zareagować wcześnie i skutecznie chronić swoje zdrowie.
Najczęściej występujące objawy to m.in.:
Objawy: przewlekły suchy kaszel, ból w klatce piersiowej, powracające zapalenia płuc, ciężki i świszczący oddech, wypluwana krew.
Objawy: zmiany rytmu wypróżnień, stały dyskomfort okolicy brzusznej, duży spadek wagi.
Objawy: zmiany kształtu lub koloru gruczołu sutkowego, wyczuwalne guzki, wydzielina z brodawki, ból piersi.
- Kształtowanie właściwych postaw i nawyków prozdrowotnych należy zacząć od najmłodszych lat, ponieważ im dłużej pozwolimy działać szkodliwym czynnikom, tym większe niekorzystne zmiany zajdą w naszym organizmie. W przypadku choroby nowotworowej profilaktyka jest więc szczególnie istotna. Programy wsparcia są również istotne w pracy jako element kompleksowej opieki medycznej. Tylko wspólny wysiłek na wielu poziomach może przynieść oczekiwane efekty, a Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem skutecznie nam o tym przypomina – podkreśla dr n med. Grzegorz Juszczyk.
www.luxmed.pl