kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

„Spotkania przy HERbacie”, czyli wszystko o nowoczesnych metodach leczenia raka piersi
2009/3/5 18:30:00

W marcu odbyła się inauguracja warsztatów z cyklu „Spotkania przy HERbacie. Moje wątpliwości związane z nowotworem piersi". Jest to cykl spotkań organizowanych w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla Przedstawicielek Stowarzyszeń Amazonki. Warsztaty są odpowiedzią na potrzeby edukacyjne pacjentek z nowotworem piersi HER2+.

W Polsce co roku na nowotwór piersi zapada 10 tysięcy kobiet, umiera 5 tysięcy. To tak jakby rocznie z mapy Polski znikało jedno małe miasteczko. Inspiracją do powstania cyklu „Spotkań przy HERbacie. Moje wątpliwości związane z nowotworem piersi" jest niedostateczna wiedza na temat najnowszych metod leczenia rozsianego raka piersi. „Dzisiejsza medycyna stwarza pacjentom coraz więcej możliwości walki z nowotworem piersi. Poprzez warsztaty pacjentki zapoznają się z nowoczesnymi terapiami celowanymi - także metodą doustną, którą my lekarze możemy im zaproponować. Wymiana doświadczeń w leczeniu jest cennym nabytkiem, który wpływa pozytywnie na psychologiczną stronę leczonej osoby" - podkreśla dr Barbara Radecka.

„W Polsce jest coraz więcej kampanii społecznych ukierunkowanych na profilaktykę nowotworową, co jest oczywiście powodem do radości. Nie zapominajmy jednak o edukacji tych, którzy już zachorowali. Dla nas, pacjentów, ciągłe dokształcanie się jest bardzo istotne. Nie zawsze jest to jednak możliwe podczas wizyty u lekarza. Program Spotkania przy HERbacie daje nam możliwość zdobycia wielu cennych informacji, zwłaszcza w kontekście dostępności do leczenia i poprawy jakości życia chorych" - mówi Krystyna Wechmann, Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki.

Co to jest ErbB2 (HER2)? Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w medycynie, jeśli chodzi o zrozumienie zaburzeń molekularnych, które odpowiadają za rozwój raka piersi. Największym zainteresowaniem wśród badaczy cieszy się grupa receptorów ErbB2 HER2, ponieważ uważa się, że w przypadku tej grupy rokowania w chorobie są najgorsze. ErbB2 (HER2) jest odpowiedzialny za wzrost, podział i procesy naprawcze
w komórkach i występuje normalnie w komórkach ludzkich. W komórkach nowotworowych może dojść do zwiększenia ilości genu kodującego receptor. Uważa się, że ok. 30% z rozpoznanych raków piersi ma zbyt wiele kopii tego genu, co powoduje nadekspresję receptora ErbB2 (HER2) - jako produktu tego genu na powierzchni komórek raka. Wtedy mamy do czynienia z tzw. "nadekspresją ErbB2 HER2". To z kolei może doprowadzić do szybszego wzrostu raka i przebieg choroby będzie miał bardziej agresywny charakter. Jak dowodzą badania naukowe, nowotwory z nadekspresją receptora ErbB2 (HER2) są bardziej „oporne" na chemioterapię. Oznaczenie i znajomość receptora ErbB2 (HER2) jest bardzo ważnym sygnałem dla onkologów co do wyboru optymalnej terapii.

Medycyna w ostatnich latach znalazła nową broń do walki z komórkami rakowymi.
Są to tzw. terapie celowane. Mechanizm ich działania polega na zakłócaniu procesów komórkowych lub mechanizmów chorobowych powodujących poszczególne nowotwory, a tym samym znacznie spowalnia procesy chorobowe. W grupie terapii celowanych onkolodzy dysponują nowymi preparatami dla chorych z zaawansowanym rakiem piersi z nadekspresją HER2. Jednym z nich jest lapatynib, który został dopuszczony do obrotu w Polsce
i wszystkich 27 krajach UE 10 czerwca 2008.


Informacje:


()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ErbB2, HER2, nowotwór piersi, rak piersi, rozsiany rak piersi, terapie celowe


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»