Nie jest to nasz ulubiony sposób spędzania czasu, ale raz w roku warto poświęcić samej sobie trochę czasu i zrobić podstawowe badania – dla zdrowia i „świętego spokoju”.
Przed 30 – tką powinnyśmy raz do roku zrobić USG piersi, cytologię, morfologię, OB, poziom cukru, badanie moczu i EKG, a co pół roku skontrolować ciśnienie krwi.
Panie między 30 a 40 rokiem życia powinny raz w roku wykonywać wszystkie badania podstawowe krwi i moczu oraz cytologię, a dodatkowo co dwa – trzy lata USG piersi (po 35 roku życia warto zastąpić je mammografią), co dwa lata USG przezpochowowe, co dwa lata rentgen płuc i co 3-4 lata badanie wzroku.
40 – tka to czas, kiedy lista badań nieco nam się wydłuży: do badań przeprowadzanych dotychczas dołączmy badanie krwi pod kątem poziomu cholesterolu i trójglicerydów oraz badania słuchu i jelita grubego (robimy je co mniej więcej 3 lata). Jeśli ciśnienie krwi odbiega od normy, musimy kontrolować je co miesiąc.
Po ukończeniu 50 – go roku życia warto sprawdzić funkcjonowanie tarczycy oraz zwiększyć częstotliwość badania wzroku i słuchu. Wiek dojrzały to także najwyższa pora na badanie densytometryczne (badanie gęstości kości), które wykonujemy co mniej więcej dwa lata. Niezależnie od wieku wszystkie panie powinny co miesiąc przeprowadzać samobadanie piersi – wcześnie wykryty nowotwór piersi jest naprawdę uleczalny!