Bądź kobietą świadomą - dbaj o swoje zdrowie intymne
2011/9/19 1:50:00
Choroby związane ze zdrowiem intymnym zbierają coraz większe żniwo. Rak piersi i szyjki macicy, infekcje, grzybica i inne schorzenia układu moczowo-płciowego mogą dotknąć każdej kobiety, w każdym wieku.
Czasem wystarczy kilka podstawowych zasad wdrożonych do codziennego życia, aby czuć się bezpiecznie. Pamiętajmy, że każda choroba wykryta we wczesnym stadium jest uleczalna i nie pozostawia żadnego uszczerbku na zdrowiu.
Jak kontrolować piersi
Każda kobieta powinna stosować trójstopniowe podejście:
Samobadanie piersi - to metoda kontroli gruczołów piersiowych, którą możesz wykonać samodzielnie według przedstawionej instrukcji (w załączeniu). Również każdy lekarz ginekolog ma obowiązek pokazać pacjentce jak takie badanie wykonać. Powinno być przeprowadzone przynajmniej raz w miesiącu, najlepiej w pierwszych dziesięciu dniach cyklu miesiączkowego, bo wtedy piersi bada się najłatwiej. Metodę tę powinny stosować już kilkunastoletnie dziewczynki, u których piersi zaczynają się kształtować.
Badanie kliniczne piersi - każda wizyta u lekarza jest okazją, aby specjalista skontrolował stan twoich piersi. Jeśli lekarz sam tego nie zaproponuje to poproś o to!
Badanie diagnostyczne - w zależności od wieku kobiety może to być ultrasonografia lub mammografia. Ultrasonografię wykonuje się przede wszystkim u kobiet młodych (do 35. roku życia), które mają piersi bogato gruczołowe. U pań po 35. roku życia zalecana jest natomiast mammografia jako podstawowe badanie diagnostyczne.
Co powinno nas zaniepokoić?
ból,
wyczuwalne zgrubienie w piersi,
zmiana wielkości lub kształtu piersi,
zmiany w wyglądzie skóry piersi (np. zaczerwienienie, wgłębienie),
powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym lub nadobojczykowym,
wydzielina z brodawki lub inne zmiany dotyczące brodawki (np. owrzodzenie, wciągniecie).
Jak dbać o zdrowe intymne ?
Przede wszystkim profilaktyka. Dbając o zdrowie intymne można skutecznie uchronić się przed przykrymi infekcjami pochwy. Należy nosić bawełnianą, przewiewną bieliznę. Dbajmy o higienę używając do tego odpowiednich i sprawdzonych preparatów, wystrzegajmy się irygacji. Nie używajmy tych samych ręczników z współlokatorami.
Pomogą również doustne probiotyki ginekologiczne, preparaty o aktywnym działaniu wspomagającym odbudowę naturalnego środowiska dróg rodnych kobiety. Można je stosować je profilaktycznie i w trakcie infekcji, bowiem uzupełniają i odbudowują zniszczoną mikroflorę pochwy oraz przywracają jej kwaśne pH, uniemożliwiając rozwój bakterii chorobotwórczych i grzybów. Ich działanie polega również na regulacji i wzmocnieniu mikroflory jelita, które jest siedliskiem patogennych bakterii i grzybów migrujących z jelita do pochwy oraz będących przyczynkiem infekcji tej ostatniej.
Kiedy do lekarza?
W przypadku, gdy dojdzie do zakażenia bakteryjnego, gdy poczujesz pieczenie, swędzenie i będziesz miała problemy z oddawaniem moczu nie czekaj z wizytą u lekarza. Może okazać się bowiem, że cierpisz na jedną z poniższych chorób układu płciowo - moczowego:
Bakteryjne zapalenie pochwy - występują mierne upławy, wyczuwa się charakterystyczny „rybi zapach", mleczna, homogenna wydzielina pokrywa pochwę oraz przedsionek pochwy.
Rzęsistkowica pochwy - występują obfite upławy, świąd sromu, objawy dyzuryczne, dyskomfort podbrzusza, niekiedy wyczuwa się nieprzyjemny zapach, tej dolegliwości towarzyszy zaczerwienienie sromu, zapalenie pochwy i szyjki macicy oraz punkcikowate zmiany na szyjce macicy - objaw truskawki.
Drożdżakowe zapalenie pochwy i sromu - występują mierne lub średnio nasilone upławy, podrażnienie pochwy, dyspareunia, zaczerwienienie sromu, pęknięcia/mikroowrzodzenia skóry sromu, dolegliwości towarzyszy grudkowata wysypka okolicy sromu, upławy są wodniste, homogenne lub serowate o kwaśnym lub neutralnym zapachu, satelitarne ogniska infekcji na skórze krocza, odbytnicy oraz ud, obrzęk sromu.