30 proc. nowych zakażonych to kobiety. Nie ma już grup ryzyka, problem HIV dotyczy każdego, a zakażeniem zagrożona jest coraz większa grupa ludzi - przekonuje Krajowe Centrum ds. AIDS.
Według ekspertów Polacy mają wiedzę na temat HIV/AIDS, nie stosują jej jednak w życiu codziennym i nie odnoszą możliwości zakażenia HIV do siebie. Obecnie główną drogą zakażeń HIV w Polsce są ryzykowne kontakty seksualne - kiedyś było to używanie dożylnych środków odurzających. Na rozprzestrzenianie się zarażeń HIV mają wpływ migracje ludności. Wyjazd z domu, rozłąka ze stałym partnerem sprzyjają rozluźnieniu obyczajów i przypadkowym kontaktom seksualnym. Z myślą o podróżujących Krajowe Centrum ds. AIDS przygotowało kampanię „Wróć bez HIV!".
Biologiczna podatność kobiet na zakażenie HIV w czasie stosunku seksualnego bez zabezpieczenia jest kilkakrotnie wyższa niż u mężczyzn (od dwóch do czterech razy). U kobiet w wieku 18-20 lat drogi narządy płciowe nie są fizycznie dojrzałe do podejmowania stosunków seksualnych. Często warunki, w jakich odbywa się inicjacja seksualna (zdenerwowanie, wstyd, strach), powodują, że nie ma naturalnego nawilżania pochwy. To wszystko sprzyja uszkodzeniom i otarciom dróg rodnych. Defloracja jeszcze bardziej ułatwia przenikanie wirusa. Zarówno w spermie, jak i w wydzielinie z pochwy osób zakażonych znajduje się wirus HIV. Jednak już dawno stwierdzono, że sperma zawiera znacznie więcej wirusa. Poza tym czas kontaktu z wydzieliną zakaźną jest znacznie dłuższy dla kobiety niż dla mężczyzny, który myjąc narządy płciowe po stosunku seksualnym, zmywa również tę wydzielinę. Kobieta zaś niewiele może zrobić z płynem, który znalazł się w jej narządach rodnych. Próba wypłukania spermy (np. przy pomocy irygatora lub silnym strumieniem wody) może spowodować, że przedostanie się ona jeszcze głębiej. Wtedy ryzyko zakażenia wzrasta. Wiele kobiet podejmuje kontakty seksualne w czasie miesiączki, uważając, że jest to sposób na uniknięcie ciąży. Takie zachowanie może mieć tragiczne konsekwencje.
Zakażenie HIV nie charakteryzuje się specyficznymi objawami. Jedynym sposobem stwierdzenia jego obecności jest test krwi stwierdzający występowanie przeciwciał HIV, wykonany po okresie tzw. okienka serologicznego, a więc po trzech miesiącach od czasu niebezpiecznego zdarzenia (stosunek bez zabezpieczenia, kontakt z krwią).Odpowiednio wcześnie wykryte zakażenie pozwala na szybką reakcję farmakologiczną, opóźniającą rozwój choroby i zmniejszającą ryzyko zakażenia dziecka w czasie ciąży, a także na bezpieczne i odpowiedzialne kontakty z partnerem seksualnym.
Na podstawie materiałów Krajowe Centrum ds. AIDS, federa.org.pl