Strona glówna›Zdrowie›Czy mycie zębów może szkodzić czyli o higienie jamy ustnej z rozsądkiem
Czy mycie zębów może szkodzić czyli o higienie jamy ustnej z rozsądkiem
2011/6/21 1:20:00
Korzyści płynących z przestrzegania zasad higieny jest niewątpliwie wiele, a mycie zębów dwa razy dziennie to podstawa utrzymania zdrowia jamy ustnej. Tymczasem warto pamiętać, że niektóre nawyki higieniczne, które były nam wpajane od wczesnego dzieciństwa, mogą okazać się szkodliwe dla naszych zębów i dziąseł.
Najpowszechniejszym sposobem dbania o higienę jamy ustnej jest mycie zębów dwa razy dziennie - wynika z raportu Laboratorium Vademecum W ten sposób postępuje prawie dwie trzecie Polaków (63%). Jedna trzecia badanych używa płynu do płukania ust. Co piąty ankietowany (20%) natomiast stosuje nić dentystyczną, taki sam odsetek (20%) myje zęby po każdym posiłku. Wszystkie te czynności sprzyjają utrzymaniu zdrowia jamy ustnej i zębów pod warunkiem, że są one wykonywane w odpowiedni sposób.
Szkodliwe skutki niewłaściwych nawyków
- Z azwyczaj omawiany jest temat korzystnych efektów higieny jamy ustnej. Istnieją jednak także jej skutki uboczne - przypomina dr Agnieszka Pawlik, ekspert Laboratorium Vademecum. Jak we wszystkim najważniejszy jest rozsądek, a co więcej, wiedza na temat właściwych nawyków higienicznych - stwierdza dr Pawlik.
„Szorowanie'' zębów z pewnością ich nie wybieli. Zbyt częste i mocne powoduje uszkodzenie szkliwa, co w dłuższej perspektywie prowadzi do nadwrażliwości i przebarwień zębów.
Szczoteczka do zębów to nie szczotka do butów, nie musi być wyjątkowo mocna i twarda, by spełniać swoją funkcję. Zbyt twarde włosie szczoteczki może zranić dziąsła, a silne poziome ruchy (szorowania) wykonywane podczas szczotkowania zębów - sprzyjać abrazji (niszczeniu) szkliwa. Wybieraj zatem miękką lub średnio-miękką szczoteczkę do zębów.
„Gruboziarnista'' pasta - nieprawdą jest, że im wyższy współczynnik ścieralności RDA (Radioactive Dentin Abrasion), tym pasta lepiej czyści zęby. Warto na ten temat porozmawiać ze stomatologiem. Inny współczynnik RDA powinna mieć pasta dla osób z nadwrażliwością zębów, inną dla palacza. Stosowanie pasty o nieodpowiednim współczynniku ścieralności w dłuższej perspektywie może uszkodzić powierzchnię zęba.
Nie eksperymentuj. Jeśli chcesz sięgnąć po nowy produkt, zapytaj lekarza stomatologa, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. W przeciwnym razie, możesz sięgnąć po preparat, który zdecydowanie nie jest dostosowany do indywidualnych potrzeb twojej jamy ustnej i zębów, co w konsekwencji może doprowadzić do pogorszenia zdrowia i ogólnego samopoczucia.
Stosowanie płynu do higieny jamy ustnej z alkoholem ma często działanie antybakteryjne i odświeża oddech. Jednakże zanim wybierzesz tego typu produkt, skonsultuj się ze swoim lekarzem stomatologiem, aby mieć pewność, że ten preparat jest dla ciebie bezpieczny. Naukowcy coraz częściej zastanawiają się bowiem nad problemem negatywnego wpływu, jaki może mieć wieloletnie stosowanie płynów z alkoholem na stan błony śluzowej jamy ustnej.
Jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej i zębów?
Szczotkuj zęby by dwa razy dziennie - po śniadaniu i po ostatnim posiłku. Jeśli twój lekarz stomatolog nie zaleci inaczej, taka częstotliwość jest jak najbardziej wystarczająca.
Staraj się używać niewielkiej ilości wody do płukania jamy ustnej bezpośrednio po szczotkowaniu zębów. Dzięki temu działanie profilaktyczne fluoru będzie bardziej efektywne.
Staraj się nie spożywać jedzenia i napojów przez kolejne dwie godziny po porannym szczotkowaniu zębów.
Stosuj nić dentystyczną, dzięki czemu wyczyścisz przestrzeń między zębami i usuniesz z niej resztki jedzenia.
Sięgnij po bezcukrową gumę do żucia bezpośrednio po posiłku. Wystarczy żuć ją zaledwie przez kilka minut, by zwiększyło się wydzielanie śliny, która spłucze resztki pokarmu i zneutralizuje kwasy w jamie ustnej. Dłuższe żucie to dla mięśni żujących ćwiczenia jak na siłowni, których efektem może być ich przerost i wizualne wrażenie kwadratowej twarzy, co szczególnie w przypadku kobiet jest efektem niepożądanym - tłumaczy dr Agnieszka Pawlik. Eksperci Laboratorium Vademecum radzą jednak, by każdą wątpliwość związaną z naszymi nawykami w zakresie utrzymania zdrowia higieny jamy ustnej i zębów konsultować z lekarzem stomatologiem. Tylko wówczas uzyskamy pewność, że nasze starania nie idą na marne.
Ogólnopolskie badanie opinii publicznej przeprowadzone w ramach programu „Laboratorium Vademecum" na reprezentatywnej, losowej próbie Polaków - 1012 osób, w wieku 18 i więcej lat. Badanie przeprowadzone w dniach 25-27 marca 2011r. metodą CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo). Możliwe do wyboru były maksymalnie trzy odpowiedzi.
Materiał powstał przy merytorycznej współpracy z ekspertem Laboratorium Vademecum, dr Agnieszką Pawlik.