Zdrowie intymne powinno być ważne dla życia każdej kobiety niezależnie od jej wieku. Współcześnie kobiety stają się coraz bardziej świadome i wiedzą jak prawidłowo dbać o siebie, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem.
Kluczem do odpowiedniej pielęgnacji sfery intymnej jest utrzymanie odpowiedniego poziomu kwaśnego pH oraz równowagi mikrobiologicznej środowiska pochwy. Jeśli „kwaśna bariera" ulega zniszczeniu, często dochodzi do infekcji dróg rodnych mogących przerodzić się w zapalenia, którym towarzyszą nieprzyjemne objawy tj. swąd i pieczenie. Nieleczone schorzenia intymne są niebezpieczne zarówno dla kobiety jak i mężczyzny. Istnieje ryzyko przekazania partnerowi patogennych mikroorganizmów, które prowadzą do uciążliwych dolegliwości i chorób: zapalenia cewki moczowej, gruczołu krokowego, najądrza, a nawet mogą powodować problemy z płodnością.
Ryzyko zakażenia i profilaktyka
Skuteczną metodą rozpoznawania infekcji są posiewy i wymazy wydzieliny pochwowej, które można wykonać praktycznie w każdej poradni ginekologicznej.W celu uniknięcia powyższych problemów zdrowotnych kobiety powinny pamiętać o regularnych badaniach oraz wiedzieć, co zwiększa ryzyko zakażeń. Czynników jest kilka:
- antybiotykoterapia
- stosowanie środków antykoncepcyjnych
- ciąża
- częsta zmiana partnerów seksualnych
- współżycie bez prezerwatywy
- częste chodzenie na basen
- korzystanie z publicznych toalet
- cukrzyca
- miesiączka
- używanie w codziennej higienie intymnej płynów o wysokim pH
Jedną z metod profilaktyki polecanej przez ginekologów jest włączanie w dietę doustnych probiotyków ginekologicznych, które „od wewnątrz" regulują i odbudowują naturalne pH pochwy. Istotną rolą w pielęgnacji zdrowia intymnego kobiety jest przywrócenie równowagi mikrobiologicznej za pomocą uzupełniania składu mikroflory układu moczowo-płciowego o odpowiednio dobrane bakterie Lactobacillus (zwane pałeczkami kwasu mlekowego). Dr. n. med Jacek Tomaszewski z Kliniki Ginekologii Akademii Medycznej w Lublinie potwierdza, że specjalnie wyselekcjonowane bakterie Lactobacillus posiadają zdolność kolonizacji nabłonka pochwy i układu pokarmowego, dlatego stanowią one naturalną barierę, chroniącą przed namnażaniem się wszelkiego rodzaju patogenów - czynników chorobotwórczych.
Doustne probiotyki ginekologiczne oraz preparaty zawierające żywe i aktywne bakterie probiotyczne stanowią polecane „zabezpieczenie" dla zdrowia intymnego kobiet. Należy jednak pamiętać, aby w ramach profilaktyki stosować środki o naukowo potwierdzonym działaniu i skuteczności rekomendowanej przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Warto także skonsultować się z ginekologiem, który pomoże w dobraniu odpowiedniego probiotyku, zapewniającego kompleksową ochronę zdrowia intymnego, oraz udzieli rzetelnej i fachowej informacji na ten temat.