Dorosły może bać się zastrzyków bardziej niż dziecko. Z pierwszym ukłuciem spotyka się tuż po urodzeniu. Już wtedy poddawany jest obowiązkowym szczepieniom. Traumatyczne doznania z tego okresu sprawiają, że każdego kolejnego ukłucia boi się coraz bardziej. Choć do bólu można się przyzwyczaić, to wraz z ilością bolesnych zabiegów jego odczuwanie nie maleje, a wzrasta. Strach przed ukłuciem powoduje, że nawet najprostszy zabieg medyczny jak pobieranie krwi, wstrzykiwanie lekarstw czy szczepionek staje się problemem nie do pokonania.
Zastrzyki kojarzą się nam z czymś nieprzyjemnym, ponieważ każdy z nas zapamiętuje ból, który im towarzyszy. Wielu dorosłych odczuwa strach przed ukłuciem igły. Przyczyną bardzo często są przykre doznania z dzieciństwa związane z zabiegami iniekcji. Myśl o bólu powodowanym wkłuciem igły sprawia, że bardzo często świadomie unikamy pobierania krwi, czy chroniących nas przed groźnymi chorobami szczepień.Odczuwanie bólu jest kwestią indywidualną. To, co jedna osoba może odczuwać jako zaledwie małe ukłucie, ktoś inny może odbierać jako ból trudny do zniesienia. - Ból jest doznaniem, które wywołuje u nas lęk. Strach przed cierpieniem fizycznym stanowi naturalną reakcję każdego człowieka. Naturalna jest także chęć uniknięcia bólu - nikt świadomie nie chce cierpieć. Sprzeciwiamy się sytuacjom, w których bólu nie da się wyeliminować lub chociaż zmniejszyć - mówi Tomasz Srebnicki, pracownik Kliniki Psychoterapii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dyrektor dydaktyczny Centrum Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Centrum CBT. - Nierzadko większą rolę od samego bólu odgrywa lęk przed nim. Po pierwszych negatywnych doświadczeniach z wkłuciem igły boimy się kolejnych zabiegów, a myśl o wkłuciu igły może potęgować przykre doznania - dodaje.
Nie musimy rezygnować z zaplanowanych badań czy okresowych szczepień ochronnych. Nie musimy także znosić bólu, który im towarzyszy. Ból nie czyni nas lepszymi czy silniejszymi. Można go złagodzić stosując nowoczesne metody znieczulenia miejscowego, na przykład stosując miejscowo plastry znieczulające.