kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Fizykoterapia w czterech ścianach
2013/8/14 13:20:00

Latem częściej niż w innych porach roku korzystamy z różnorodnych form aktywności fizycznej. Coraz więcej Polaków wybiera się w czasie urlopów na rowerowe wycieczki, biega czy jeździ na rolkach. Niestety często zdarza się, że do takiej aktywności nie jesteśmy przygotowani – wówczas o kontuzję nie trudno. W walce z drobnymi urazami mogą pomóc zabiegi fizykoterapeutyczne, które można wykonywać nawet we własnym domu.

Według badań TNS OBOP aktywnością ruchową najczęściej wybieraną przez Polaków jest jazda na rowerze. Jeździmy nie tylko na weekendowe wycieczki, bo coraz popularniejsze staje się także przemieszczanie jednośladem do pracy czy na zakupy. W okresie letnim chętniej też biegamy, jeździmy na rolkach, a w czasie urlopu gramy w gry zespołowe, np. siatkówkę. Jednak nieodpowiednie przygotowanie do wzmożonego ruchu może być niebezpieczne dla naszego organizmu.

Rozgrzej mięśnie

Urazy to niestety nieodłączna część aktywności fizycznej. Brak odpowiedniej rozgrzewki, rozciągnięcia czy profesjonalnego sprzętu powoduje, że zwyczajna przejażdżka rowerem, gra w piłkę czy nawet krótka przebieżka mogą spowodować poważne konsekwencje. – Najczęstszymi kontuzjami u osób aktywnych są uszkodzenia, naciągnięcia i zerwania mięśni, zwichnięcia i skręcenia stawów, uszkodzenia więzadeł krzyżowych i złamania – mówi Przemysław Kubala, lekarz sportowy i ortopeda. Aby uniknąć urazów, należy zadbać o to, by przed ćwiczeniami odpowiednio rozgrzać ciało. Dobre ukrwienie tkanek powoduje, że stajemy się bardziej gibcy. Musimy pamiętać także o dostosowaniu wysiłku do naszych możliwości. Zbyt duże obciążenia czy szybka i intensywna aktywność po dłuższej przerwie są najkrótszą drogą do urazu.

Rozgrzewka to nie jedyny element ćwiczeń, o którym nie powinniśmy zapominać. Także po zakończonym treningu należy porządnie się porozciągać. Tak zwany stretching zapobiega nocnym skurczą mięśni, zakwasom i powinien być nieodłączną częścią każdego wysiłku. Jednak, jeżeli dojdzie już do kontuzji, to pamiętajmy, aby nie lekceważyć bólu. Opuchnięcia, obrzęki, ograniczenia ruchu czy właśnie ból podczas ćwiczeń powinien skłonić nas do jak najszybszej wizyty u lekarza.

Terapia nie tylko dla sportowców

W walce z kontuzjami i urazami pomagają dziś zabiegi z dziedziny fizjo- i fizykoterapii. Kiedyś były to metody przeznaczone głównie dla sportowców, jednak dzisiaj korzystać z nich może każdy. Fizjoterapia jest dziedziną szerszą i oznacza wszystkie metody leczenia, które wykorzystują to, jak nasz organizm reaguje na bodźce. Fizykoterapia zaś jest „działem” fizjoterapii, który zajmuje się zwalczaniem bólu poprzez stymulację sygnałami pochodzącymi z natury. – Fizykoterapia oddziałuje na organizm za pomocą takich bodźców, jak światło, prąd elektrycznym, fale magnetyczne, ultradźwięki czy temperatura. Dzięki nim budzą się w naszych tkankach procesy biologiczne, a to pozwala na lepszą regenerację organizmu – mówi Przemysław Kubala, lekarz sportowy i ortopeda. – Fizykoterapia leczy stany zapalne, a także wspomaga pracę naszych narządów wewnętrznych – dodaje dr Kubala. Jest to coraz popularniejsza metoda leczenia urazów, przed wszystkim ze względu na szybkość przeprowadzanych zabiegów, brak efektów ubocznych i przeciwwskazań dotyczących wieku pacjenta.

Kontuzje leczone naturalnie

Najpopularniejsze zabiegi fizykoterapeutyczne wykorzystują światło, prąd oraz ultradźwięki. Powszechnie stosowane w terapiach jest światło czerwone i podczerwone wytwarzane przez laser lub diody LED. Takie zbiegi pomagają leczyć nerwobóle, bóle mięśni, stawów oraz zmiany zwyrodnieniowe. Światło działa kojąco na złamania, skręcenia, a także uszkodzenia tkanki łącznej i torebek stawowych – najczęstsze dolegliwości osób biegających i grających w piłkę nożną.

Naświetlaniom można się poddawać już nie tylko w szpitalach i gabinetach fizykoterapeutycznych, ale także w domu. Na rynku dostępne są, bowiem niewielkie urządzenia emitujące światło podczerwone o określonej długości i częstotliwości fali, które skutecznie wspomagają regenerację tkanek. Przykładem takiego aparatu jest BioHarmonizer Fotonowy V-V.

Do leczenia bólu fizykoterapia wykorzystuje także prąd o małej i średniej częstotliwości. Zmniejsza on napięcie mięśni oraz likwiduje stany zapalne. Prąd może też działać przeciwzapalnie, odczulająco i bakteriobójczo. Z kolei ultradźwiękami najczęściej leczy się wszelkie kontuzje kończyn. Fale ultradźwiękowe – niesłyszalne dla ludzkiego ucha – wnikają daleko w głąb skóry stymulując pracę komórek i korzystnie wpływając na krążenie krwi w organizmie. Ultradźwięki masują wewnętrzne warstwy skóry i rozbudzają naturalną aktywność kolagenu, przez co zapewniają skórze elastyczność. Tego typu zabiegi pomagają leczyć stany pourazowe związane ze złamaniami, skręceniami, naderwaniami czy zapaleniami.

Zabiegi fizykoterapeutyczne stosowane są nie tylko w trakcie leczenia kontuzji. Jest to również skuteczna forma rekonwalescencji wykorzystywana tuż po przebytej chorobie czy operacji.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: aktywność fizyczna, diody LED, fizykoterapia, kontuzja, leczenie kontuzji, sport


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»