kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Higiena jamy ustnej - szczoteczka tradycyjna czy elektryczna?
2014/4/9 21:10:00

Miliony ludzi na całym świecie korzystają z tradycyjnych szczoteczek do mycia zębów. Na rynku są oczywiście dostępne również ich elektryczne wersje. Co sprawia, że wiele mówi się obecnie na temat zalet tych szczoteczek? Czy warto zdecydować się na zakup elektrycznej szczoteczki do zębów?

Podstawowe pytanie brzmi: która szczoteczka jest lepsza – tradycyjna czy elektryczna?

– Szczoteczka elektryczna jest zdecydowanie lepsza - mówi higienistka stomatologiczna Grażyna Antosiewicz z Kliniki Stomatologicznej dr Romana Borczyka z Katowic i dodaje: - Mimo, że szczoteczki elektryczne są bardziej miękkie od manualnych, doskonale usuwają bakterie i osad nazębny. Miękkie włókna nie powodują podrażnień dziąseł.

Elektryczne urządzenia do pielęgnacji zębów mają też wiele innych zalet. Przede wszystkim używając ich nie trzeba bać się o prawidłową technikę mycia zębów – szczoteczka została tak zaprojektowana, aby jej odpowiednie ruchy dobrze czyściły zęby. Stąd uczucie, jakby po umyciu zęby były bardziej gładkie, niż w przypadku tradycyjnego odpowiednika. Kolejną zaletą jest masaż dziąseł, jaki dodatkowo szczoteczka wykonuje podczas mycia. Nie można też zapominać o timerze, który mają wbudowane niektóre urządzenia, co zdecydowanie ułatwia kontrolowanie czasu mycia zębów.

Dobrze dobrani

Ogrom oferty narzędzi do mycia zębów niejednego przyprawi o zawrót głowy – rodzajów szczoteczek na rynku jest cała masa. Dobrym rozwiązaniem jest wybór wielofunkcyjnego urządzenia, które pozwala na elastyczne użytkowanie go, w zależności od potrzeb. Dobierając odpowiednią końcówkę i program można zadbać szczególnie o zęby wrażliwe, wybielić je lub zafundować sobie masaż dziąseł. Zakup takiego urządzenia to niemały wydatek (w porównaniu do szczoteczki tradycyjnej), jeśli jednak będziemy pamiętać o regularnej wymianie głowic, to taka szczoteczka może posłużyć nawet kilka lat. Ponadto zakup szczoteczki wielofunkcyjnej może okazać inwestycją korzystną dla całej rodziny. Nie ma wówczas konieczności, aby w łazience stało kilka baz – każdy z domowników może korzystać z tej samej szczoteczki, wymieniając jedynie końcówki.

Co do samej szczoteczki, warto udać się do gabinetu stomatologicznego i poprosić o konsultację higienistkę stomatologiczną, która oceni stan zębów i przyzębia i na tej podstawie pomoże dobrać odpowiedni rodzaj szczoteczki, adekwatny do potrzeb danego pacjenta.

Dobra dla każdego


Mając na uwadze powyższe zalety szczoteczek elektrycznych, używanie ich poleca się każdemu, nawet najmłodszym. Dzieci muszą ich jednak używać pod nadzorem opiekuna. Kupując szczoteczkę dedykowaną maluchom, wiele zyskujemy.

- Zaletą wykorzystania szczoteczki elektrycznej u dzieci jest, po pierwsze, nauka prawidłowych nawyków higieny jamy ustnej już od najmłodszych lat. Po drugie zaś, dzięki szczoteczce elektrycznej rodzicowi łatwiej zachęcić dziecko do wizyt u dentysty i przekonać go do procedur stomatologicznych – wylicza Grażyna Antosiewicz.

Ostrożność w doborze szczoteczki muszą zachować pacjenci z problemami stomatologicznymi, u których konsultacja ze specjalistą musi poprzedzić decyzję o zakupie urządzenia elektrycznego.

- W niektórych przypadkach, na przykład przy bardzo zaawansowanej chorobie przyzębia, warto najpierw korzystać ze szczoteczki manualnej, a dopiero po doprowadzeniu dziąseł do odpowiedniego stanu można korzystać ze szczoteczki elektrycznej – zaleca higienistka stomatologiczna z katowickiej kliniki. - Innym przypadkiem, gdy czasowo należy zrezygnować ze szczoteczki elektrycznej są rozległe specjalistyczne zabiegi, takie jak przeszczep dziąsła lub chirurgiczna odbudowa tkanki przyzębia. Po takich zabiegach pacjent musi korzystać ze specjalistycznych, bardzo miękkich szczoteczek manualnych, przeznaczonych właśnie dla pacjentów chirurgicznych.

Strony: [1] [2] następna »

()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: higiena jamy ustnej, zęby


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»