„Zadbaj o życie! Swoje i swoich bliskich” to hasło tegorocznego Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy. W dniach od 21 do 27 stycznia w całej Polsce działać będzie ponad 80 punktów informacyjnych, w których będzie można dowiedzieć się więcej na temat profilaktyki raka szyjki macicy – badań cytologicznych i szczepień przeciw wirusowi HPV, odpowiedzialnemu za powstawanie raka szyjki macicy.
Tydzień jest najważniejszym wydarzeniem kampanii „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy”. Stałym elementem obchodów Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy jest sieć Punktów Informacyjnych w miastach całej Polski, gdzie rozdawane są materiały edukacyjne na temat raka szyjki macicy oraz odpowiedniej profilaktyki: regularnych badań cytologicznych i szczepień przeciw wirusowi HPV, odpowiedzialnemu za rozwój tej choroby. W tym roku Punktów Informacyjnych będzie dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym, bo ponad 80. Organizatorzy starali się, aby na liście, oprócz dużych miast, znalazły się też mniejsze ośrodki. Zmieniło się także usytuowanie Punktów Informacyjnych. W latach poprzednich organizowane były głównie w miejscach publicznych, jak sieci dużych sklepów czy kina, tak, aby objąć zasięgiem oddziaływania możliwie dużo kobiet. Po dwóch latach trwania kampanii zmienił się stan wiedzy Polek, a co za tym idzie ich oczekiwania. Coraz liczniejsza jest grupa kobiet zgłaszających potrzebę fachowej konsultacji medycznej, jakiej udzielić może jedynie wyspecjalizowany personel. Dlatego w 2008 r. Punkty Informacyjne zostały zorganizowane w przychodniach lekarskich, zapewniających komfort indywidualnej rozmowy z pielęgniarką lub położną oraz możliwość bezpośredniego dostępu do usług medycznych. Osoby, które nie będą miały możliwości odwiedzenia „Punktu Informacyjnego” w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, będą mogły uczestniczyć w chatach internetowych z ekspertami, organizowanych na stronie www.hpv.pl.
W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim co do częstości rakiem, który dotyka kobiety i drugą co do częstości przyczyną zgonów wśród kobiet z powodu raka. Szacuje się, że na świecie liczba kobiet chorych na raka szyjki macicy sięga 1,4 miliona. W Polsce zapada na ten typ raka ponad 3 600 kobiet rocznie, z czego umiera co roku ok. 2000 – jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie. Najczęściej rak szyjki macicy rozwija się u kobiet pomiędzy 40 a 59 rokiem życia. Badanie cytologiczne wykrywa zmiany w obrębie szyjki macicy, zanim nabiorą one charakteru nowotworowego.
Przyczyną raka szyjki macicy są określone typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). To bardzo rozpowszechniony wirus. Szacuje się, ze ponad połowa dorosłych osób w pewnym momencie swego życia ulega zakażeniu wirusem HPV. Od chwili zakażenia do rozwoju raka inwazyjnego mija 5-10 lat. To dużo czasu, aby wykryć chorobę w stadium, w którym jest ona w pełni uleczalna. A jednak w Polsce spośród prawie 4 tysięcy kobiet, które zapadają na raka szyjki macicy co roku, połowa umiera, ponieważ choroba jest zdiagnozowana zbyt późno. To oznacza, że każdego dnia na raka szyjki macicy umiera w Polsce 5 kobiet.
Aby przeciwdziałać tej zatrważającej, na tle innych krajów Europy Zachodniej, sytuacji epidemiologicznej, z inicjatywy środowisk medycznych ruszyła na początku 2006 roku kampania „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy”. Inicjatorem kampanii, której celem jest uświadomienie społeczeństwu konieczności aktywnej profilaktyki tej choroby, jest Komitet Założycielski Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Zakażeń HPV. Patronat naukowy nad kampanią objęli: Polski Komitet Zwalczania Raka, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Wakcynologii. Kampanię wspiera także „Program Różowa Konwalia”, który od kilku lat prowadzi działania edukacyjne, dotyczące problemu raka szyjki macicy. W kampanię, zaangażowały się dwie znane aktorki, Anna Korcz oraz Alicja Bachleda – Curuś, które wspólnie ze środowiskiem medycznym oraz partnerami kampanii przekonują kobiety, że ich zdrowie i życie są wartościami, które trzeba chronić. Symbolem kampanii „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy” jest Fioletowa Wstążka.
Pod adresem www.hpv.pl działa strona internetowa kampanii, stworzona zarówno z myślą o pacjentach, jak i o środowisku medycznym. W części ogólnodostępnej można znaleźć kompendium wiedzy o raku szyjki macicy i wirusie HPV, który jest jego przyczyną.