kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Katar i kaszel: wiosenne alergie
2012/5/22 21:00:00

Na alergie różnego rodzaju w zależności od postaci choroby cierpi do 30% populacji. Jedną z odmian alergii są alergie wziewne, które przypominają o sobie szczególnie wiosną i latem. Alergię wziewną powodują substancje białkowe znajdujące się w powietrzu, na które organizm jest uczulony. Dostają się one do organizmu poprzez drogi oddechowe wraz z wdychanym powietrzem. Reakcją na substancje białkowe (alergeny) jest katar alergiczny, tzw. sienny lub napady astmy, które nasilają się w okresie pylenia chwastów, drzew i traw.

Oprócz ataków astmy czy kataru, kontakt z alergenem wziewnym powoduje odczyn alergiczny błon śluzowych oraz zapalenie spojówek. Oczy ulegają zaczerwienieniu, odczuwa się nieprzyjemne podrażnienie. Nos ulega zatkaniu z powodu silnego kataru. Odruchowe oddychanie przez usta niestety często wzmaga reakcję alergiczną powodując kaszel.

Alergie wziewne nie zależą od wieku. Bywa, że po osiągnięciu dorosłości mogą się cofnąć lub zmniejszyć albo przeciwnie - może dojść do zaostrzenia objawów i powstania astmy.

5 kroków unikania alergenów:
  • zamykanie okien,
  • noszenie maseczki,
  • mycie zwierząt domowych,
  • unikanie spania przy otwartym oknie,
  • płukanie wodą twarzy przed wyjściem z domu i po powrocie.
Czym różni się katar alergiczny od kataru towarzyszącemu przeziębieniu?

Powstawaniu alergii, a co za tym idzie kataru siennego, sprzyja zwiększona przepuszczalność błon śluzowych dróg oddechowych dla alergenu.

Wydzielina z nosa w przypadku kataru alergicznego jest zawsze wodnista i przejrzysta. Często utrzymuje się tygodniami, miesiącami, trwa nawet cały rok. Może towarzyszyć jej swędzenie nosa oraz częste kichanie. Oczy bywają często zaczerwienione i łzawią. Czasem występują bóle głowy. Ulgę przynoszą leki przeciwhistaminowe.

Jeśli wydzielina jest z początku wodnista i przejrzysta, a z czasem gęstnieje i mętnieje, nabiera żółtawego lub zielonkawego koloru – jest to katar infekcyjny związany z przeziębieniem. Trwa zwykle tydzień-dwa, a potem ustępuje. W przypadku przeziębienia, leki przeciwhistaminowe nie będą pomocne.
Czy nieleczony katar alergiczny może wywołać powikłania?

Katar sienny powinien być skonsultowany z lekarzem alergologiem, ponieważ zlekceważony może przerodzić się w astmę. Należy przeprowadzić szereg testów alergicznych, które mają na celu ustalenie substancji alergizujących. Doraźnie katar sienny można leczyć preparatami antyhistaminowymi .

Leczenie kataru alergicznego

Leczenie kataru siennego najlepiej rozpocząć na kilka tygodni przed spodziewanym wystąpieniem objawów poprzez podanie do nosa albo do oczu kromoglikanianu sodowego, rzadziej sterydów. Gdy wystąpią już dolegliwości, stosuje się leki obkurczające błonę śluzową nosa oraz leki przeciwhistaminowe. Dość skutecznym sposobem leczenia kataru siennego (potocznie zwanego pyłkowicą), bywa odczulanie. Poprzedza je wykonanie testów skórnych, które ułatwiają identyfikację alergenów. Odczulanie polega na przyzwyczajaniu organizmu do alergenu wywołującego chorobę –
w odpowiednich dawkach wstrzykuje się go pod skórę. Odczulanie najlepiej rozpocząć na kilka miesięcy przed wystąpieniem kataru siennego. Przynosi dobre rezultaty u większości pacjentów.



()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: alergia, kaszel, katar, wiosna


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»