kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Kobiety nie rzucają palenia
2007/4/20 0:10:00

Do palenia papierosów przyznaje się 31 proc. ankietowanych przez CBOS. W 1997 roku papierosy palił prawie co drugi mężczyzna (48 proc.) i co czwarta kobieta (26 proc.), obecnie odsetek kobiet palących tytoń prawie się nie zmienił (24 proc.), natomiast do 38 proc. zmniejszył się odsetek mężczyzn sięgających po papierosy.

Najbardziej jednak widoczny jest zdecydowany spadek popularności palenia wśród najmłodszych mężczyzn (z 47 proc. do 27 proc.). Niektórzy eksperci interpretują to w ten sposób, że kobiety szybciej i w większym stopniu uzależniają się od pewnych substancji, w tym od nikotyny, a poza tym trudniej jest im rzucić palenie, ponieważ – jak dowodzą niektóre badania – palenie w przypadku wielu kobiet jest powiązane z kontrolą wagi i sylwetki. Poza tym nałogowi palacze to wyraźnie częściej mężczyźni (91 proc.) niż kobiety (76 proc.), więc – jak wynika z deklaracji – kobietom częściej udaje się palić „od czasu do czasu”.

Stosunkowo częściej po papierosy sięgają osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym, rzadziej zaś ankietowani z wykształceniem wyższym. Drugim ważnym czynnikiem jest wiek.

Najwięcej palaczy jest wśród osób w przedziale 35–44 oraz 45–54 lata – w każdej z tych grup wiekowych tytoń pali 45 proc. badanych. Pocieszające jest to, że grupa najmłodszych palaczy (w wieku od 18 do 24 lat) zmniejszyła się w stosunku do 1997 roku z 35 proc. do 26 proc., co jednak nie zmienia faktu, że nadal po papierosy sięga co czwarty młody człowiek. Dużą grupę palaczy stanowią ponadto robotnicy zarówno wykwalifikowani (43 proc.), jak i niewykwalifikowani (45 proc.) – są to najczęściej palące grupy zawodowe.

Jakie czynniki motywują Polaków do rzucenia palenia? Większość ankietowanych, którym udało się albo całkowicie rzucić palenie, albo też ograniczyć je do wyjątkowych okoliczności, wymienia zdrowie jako główny powód zerwania z nałogiem (68 proc.). Co czwarty były palacz (26 proc.) rzucił palenie z przyczyn finansowych.


()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: CBOS, nałóg, palenie, papierosy


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»