„Kobiety dla Kobiet” oraz „Młoda i Zdrowa” to dwie kampanie edukacyjne na rzecz profilaktyki raka szyjki macicy, jakie prowadzi w tym roku Stowarzyszenie Kwiat Kobiecości.
Każdego dnia w Polsce dziesięć kobiet słyszy diagnozę: „Ma pani raka szyjki macicy”. Każdego dnia umiera na tę chorobę kolejnych pięć Polek. Rak szyjki jest drugim najczęściej atakującym kobiety nowotworem – jest ich cichym zabójcą. Odpowiedzią na tę sytuację jest działalność Stowarzyszenia, którego głównym celem jest pomoc chorym na raka szyjki i edukacja zdrowotna.
Pierwsza kampania, „Kobiety dla Kobiet”, obejmuje cykl spotkań odbywających się w całej Polsce w siedzibach szkół, stowarzyszeń czy klubów. Ich celem jest uświadomienie kobietom, jak duże jest zagrożenie rakiem szyjki macicy, jak można zapobiec chorobie, jak z nią walczyć. Podczas każdego spotkania lekarz onkolog tłumaczy etiologię i profilaktykę choroby. Psycholog Anna Białobrzeska, na co dzień pracująca z chorymi na nowotwory i ich rodzinami, tłumaczy zależność sił psychicznych i zdrowia fizycznego. Zaś o tym, że wcześnie rozpoczęte leczenie daje pełne wyzdrowienie, opowiada prezes Stowarzyszenia, Ida Karpińska, która sama wygrała walkę z rakiem i założyła Kwiat Kobiecości, wspierający inne kobiety. Najbliższe spotkania odbędą się w czerwcu, w Urzędzie Dzielnicy Śródmieście oraz w Urzędzie Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy. Informacje o kolejnych można znaleźć na stronie internetowej Stowarzyszenia: www.kwiatkobiecosci.pl.
Druga akcja, „Młoda i Zdrowa”, jest skierowana do uczennic gimnazjów i liceów. Obejmuje spotkania w szkołach całej Polski, podczas których współpracujący ze Stowarzyszeniem specjaliści oraz członkinie Kwiatu Kobiecości objaśniają profilaktykę choroby oraz odpowiadają na pytania dziewcząt.