W codziennym funkcjonowaniu pewne czynności wykonujemy automatycznie, należy do nich m.in. mycie dłoni. Jak zbadał Państwowy Zakład Higieny 86 proc. Polaków deklaruje, że myje ręce przed posiłkiem, 90 proc. zapewnia, że myje je po wyjściu z toalety. O czystość dłoni najmłodszych dbają rodzice, a w przedszkolu i szkole także nauczyciele. Ale czas wakacji przynosi często odpoczynek i zapomnienie, także w wykonywaniu tak rutynowych i codziennych czynności. Dzieci najchętniej skupiają się na zabawie, i niekoniecznie pamiętają o myciu rąk, szczególnie, kiedy odpoczywający rodzice nie upominają.
Czy brudne ręce naprawdę są groźne?Jeśli ktokolwiek jeszcze zadaje sobie takie pytanie to warto by poznał fakty. 80 proc. infekcji jakie dopadają ludzi przenoszonych jest przez brudne dłonie. Światowa Organizacja Zdrowia od lat przypomina, że 69 proc. zakażeń przewodu pokarmowego wynika z przenoszenia zarazków obecnych na zanieczyszczonych dłoniach i brudnych powierzchniach. Tymczasem na kontakt z brudnymi powierzchniami narażeni jesteśmy szczególnie latem, gdy odwiedzamy restauracje w nadmorskich kurortach, place zabaw, przemieszczamy się publicznym transportem. Częściej niż w innych porach roku dotykamy dłonią poręczy, klamek, uchwytów. Częściej też wypłacamy pieniądze z bankomatów, tymczasem na ich klawiaturach oraz samych banknotach znajduje się bardzo wiele groźnych zarazków.
Jakie mogą czaić się zagrożenia? Lista mikroorganizmów jest długa. Zaczynając od popularnej grypy, poprzez choroby biegunkowe wywołane przez rota wirusy i norowirusy, szczególnie trudne w leczeniu gronkowce, pałeczki Salmonelli, E. coli oraz jaja pasożytów jak tasiemiec czy owsiki. Poszczególne szczepy bakterii poprzez brudne dłonie przenoszą się z człowieka na człowieka. Niektóre z nich mogą przetrwać poza organizmem człowieka, np. na klamkach lub poręczach, całkiem długo. Wirus grypy jedynie 48 godzin, ale już rotawirusy mogą przeżyć nawet 60 dni. Dlatego odpowiednio częste mycie dłoni jest tu najskuteczniejszą metodą profilaktyki.
Problem jednak w tym, że ręce należy myć, a nie płukać. – Niestety wiele osób myje dłonie krócej niż 5 sekund. To za mało – przyznaje Joanna Gręda, z firmy Oras produkującej armaturę. Zapewnienie prawidłowej higieny dłoni wymaga mycia wodą i mydłem przez ok. 20-30 sekund.