kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Leczenie kanałowe zębów bez strachu i bólu?
2013/10/15 22:52:55

Kiedy w nocy budzi nas silny ból zęba, zwykle następnego dnia udajemy się do dentysty. Niestety, kiedy usiądziemy na fotelu może się okazać, że bez leczenia kanałowego nie uda się uratować zęba. Ta jedna najbardziej nielubianych przez pacjentów metod leczenia przeszła ostatnio sporą metamorfozę. Nowoczesne leczenie kanałowe staje się bardziej przyjazne i mniej bolesne dla pacjenta.

- Leczenie kanałowe stosowane jest, gdy miazga zębowa ulega martwicy i pojawia się w niej zakażenie bakteryjne lub stan zapalny. Odczuwamy wtedy silny ból, który ustępuje dopiero po usunięciu zakażonej tkanki i szczelnym wypełnieniu powstałej w komorze i kanałach zębowych przestrzeni. Kanały korzeniowe są bardzo wąskie i trudno skontrolować je bez zaawansowanych przyrządów optycznych. W celu dokładnego rozpoznania używa się więc mikroskopu zabiegowego, co znacząco wpływa na jakość i czas trwania leczenia. Mikroskop sprawdza się doskonale w przypadkach, gdy pacjent ma wąskie, zakrzywione lub zarośnięte kanały. Stosowanie mikroskopu podczas każdego leczenia kanałowego jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem – mówi dr Hanna Sobota, lekarz dentysta z kliniki SOBOTA House of Dentistry w Poznaniu. - Pozwala on na precyzyjne rozpoznanie problemu, a następnie jego zwalczenie. Zmniejsza także ilość powikłań. Statystyki mówią same za siebie – aż 95% zębów leczonych z wykorzystaniem tej metody, a następnie solidnie odbudowanych będzie służyło pacjentom do końca życia - dodaje. Innym niezbędnym narzędziem jest elektroniczny endometr, służący do dokładnego pomiaru długości kanału korzeniowego. I oczywiście cyfrowy aparat rentgenowski (tzw. radiowizjografia) do skontrolowania etapów leczenia.

Dentysta doceni Twój czas…

Na zwiększenie komfortu pacjenta przy leczeniu kanałowym wypływa również nowa metoda leczenia, tzw. metoda jednowizytowa. Dzięki niej pacjent nie musi wracać kilkukrotnie do gabinetu, ponieważ wszystkie czynności zostają wykonane podczas jednej wizyty. Cały zabieg odbywa się w miejscowym znieczuleniu. Dzięki mikroskopowi możliwe jest dokładne oczyszczenie kanałów, wykrycie zwężeń lub dodatkowych kanałów i ominięcie przeszkód anatomicznych, co byłoby niemożliwe w tradycyjnej metodzie. Kanały korzeniowe opracowuje się narzędziami maszynowymi lub ręcznymi i płucze płynami dezynfekującymi. Podczas tej samej wizyty kanały zostają wypełnione. Ilość czynności, jakie należy wykonać jest stosunkowo duża, dlatego taka wizyta może potrwać nawet 2-3 godziny, jednak nadal jest to oszczędność czasu pacjenta. Tradycyjne leczenie kanałowe rozłożone jest zawsze na kilka wizyt.

… i zminimalizuje stres

Nowoczesne metody zwiększają nie tylko szansę na powodzenie leczenia, ale i na zmniejszenie stresu związanego z wielokrotnymi wizytami w gabinecie stomatologicznym. Dentyści mają coraz większą świadomość obaw pacjentów dotyczących leczenia kanałowego. Do specjalistycznej wiedzy stomatologicznej dodają więc tę z zakresu psychologii. - Odpowiednie postępowanie naprawdę może uspokoić pacjenta. Ważne, by do każdego z nich podchodzić z uśmiechem i cierpliwością – mówi dr Hanna Sobota. Nie powinno się zapominać także o wytłumaczeniu pacjentowi, na czym będzie polegał zabieg i dlaczego jest on konieczny – dodaje. Niektóre gabinety stomatologiczne inwestują również w optymistyczne kolory i przyjazny wygląd wnętrz. Wszystko po to, abyśmy podczas wizyty czuli się jak najbardziej komfortowo. Jeśli jednak nowoczesne metody leczenie nadal nie przekonują nas do leczenia kanałowego, pozostaje tylko jedno. Należy zadbać o swoje zęby, zanim będzie ono konieczne.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ból, endometr, leczenie zębów, stres, zęby


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»