Szczepienia przeciw HPV znajdą się wkrótce w kalendarzu szczepień zalecanych, a Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia znajdą środki na szczepienie jednego rocznika nastolatek przeciwko wirusowi odpowiedzialnemu za powstawanie raka szyjki macicy - usłyszeli uczestnicy konferencji „Zdrowie kobiet i zdrowie prokreacyjne - rola skutecznej profilaktyki raka szyjki macicy w Polsce”, która odbyła się 15 czerwca.
Konferencja, zorganizowana przez dziennik „Służba Zdrowia”, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej oraz Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Zakażeń HPV, przyciągnęła do Galerii Porczyńskich w Warszawie około 200 osób - lekarzy, samorządowców, członków organizacji pozarządowych i osób związanych z ochroną zdrowia w Polsce.
Jak ważna w leczeniu raka jest profilaktyka, przekonywały na konferencji m.in. minister Kancelarii Prezydenta Ewa Junczyk-Ziomecka oraz była sekretarz stanu USA Madeleine Albright. „5 Polek dziennie umiera na raka szyjki macicy i jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie” - przypomniała Madeleine Albright, która stoi na czele Międzynarodowego Zgromadzenia Kobiet-Ministrów. Dodała jednocześnie, że doświadczenia innych krajów wskazują, iż jest to choroba, która może być przezwyciężona dzięki edukacji i profilaktyce. Według niej jakość życia oraz zdrowie kobiet i dzieci, to sprawa całego społeczeństwa.
„Dlatego mądre rządy inwestują w zdrowie publiczne swoich narodów - mówiła Albright - planowanie rodziny, opiekę nad matkami, żywienie dzieci, jak również w odpowiedni poziom edukacji zarówno dziewcząt, jak i chłopców”. Kierując się wprost do polskiej publiczności dodała: „Jesteście fantastycznym krajem o wielkich możliwościach, musicie pamiętać, że zdrowie kobiet jest częścią zdrowego rozwoju Waszego kraju”.
Drugą część konferencji stanowiła sesja naukowa, której ton nadał kolejny zagraniczny gość, doktor Mark Kane, były Dyrektor Children's Vaccine Programme, wieloletni ekspert WHO. Odwołując się do wcześniejszych polskich doświadczeń we wprowadzaniu programów szczepień ochronnych, które skutecznie stawiły tamę rozprzestrzenianiu się wielu chorób zakaźnych, zdecydowanie opowiedział się za rutynowym szczepieniem nastolatków przeciwko wirusowi HPV.
O roli skutecznej profilaktyki raka szyjki macicy w kontekście zdrowia prokreacyjnego mówił także Profesor Sławomir Majewski, prezes Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Zakażeń HPV. Podkreślał, że decydenci nie powinni się skupiać jedynie na wykrywaniu już istniejącej choroby i jej leczeniu w chwili, gdy istnieje sposób jej zapobiegania. Taką możliwość daje dostępna już szczepionka. Młode kobiety, zaszczepione przed rozpoczęciem współżycia płciowego, zyskują najskuteczniejszą ochronę przeciw zakażeniu wirusem HPV i znacznie zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór dróg rodnych.
Profesor dodał, że szczepionka będzie także oddziaływała korzystnie na zdolność do macierzyństwa, gdyż zapobiegnie powstawaniu zmian chorobowych na szyjce macicy, które utrudniają kobietom zajście w ciążę, a potem jej donoszenie.
Udział w konferencji „Zdrowie kobiet i zdrowie prokreacyjne - rola skutecznej profilaktyki raka szyjki macicy w Polsce” był ostatnim punktem pobytu w Polsce byłej sekretarz stanu USA Madeleine Albright. Wcześniej spotkała się ona między innymi z premierem Jarosławem Kaczyńskim oraz Pierwszą Damą - Marią Kaczyńską.