Zalecany jest w stanach zmęczenia fizycznego i psychicznego. Zwiększa odporność na stres, wzmacnia układ kostny i nerwowy, zapobiega miażdżycy i reguluje rytm serca. Zapobiega skurczom i może być stosowany wspomagająco w zespole niespokojnych nóg.
Niedobór magnezu jest zjawiskiem bardzo częstym, dotyczy 30-60 % populacji polskiej, a wśród chorych hospitalizowanych przekracza nawet 80%. Niedobór magnezu wywołuje liczne zaburzenia o charakterze czynnościowym o różnym stopniu nasilenia, uważany jest też za czynnik ryzyka rozwoju miażdżycy, zawału serca i nagłej śmierci sercowej. Magnez jest konieczny dla właściwego metabolizmu wapnia i witaminy C w organizmie. Magnez wywiera także wpływ na metabolizm sodu, potasu i wapnia.
Liczne badania doświadczalne i kliniczne udowodniły, że magnez wykazuje szerokie, wielokierunkowe działanie: uspokajające, przeciwstresowe, rozkurczowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwmiażdżycowe, przeciwarytmiczne, przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne, immunomodulujące, przeciwnowotworowe i przeciwkamicze. Brak magnezu – czym grozi?
Niedobór magnezu objawia się wzmożonym napięciem mięśniowym, drżeniem mięśniowym, skurczami mięśni, w skrajnych przypadkach osłabieniem, nudnościami, napadami tężyczki, zaburzeniami rytmu serca, zmianami psychicznymi - objawami depresyjnymi, drażliwością, stanami lękowymi, zaburzeniami snu. Zapotrzebowanie dobowe na magnez wynosi 300 mg i wzrasta przy nadmiernym spożyciu alkoholu, sytuacjach stresowych, nadmiernym wysiłku. Przy deficycie tego pierwiastka występują: biegunka, dolegliwości kostne, mdłości, nerwowość, niepokój, osłabienie mięśni, stany depresyjne, ubytki w zębach, uczucie mrowienia w rękach i nogach, zakłócenia w pracy serca. Co oznacza odpowiednia dawka ?
Dzienne zapotrzebowanie magnezu przez człowieka wynosi 300 mg/dobę. Przyswajalność magnezu dla organizmu jest zróżnicowana i kształtuje się na poziomie 40% z pożywienia. Stopień przyswajalności zależy od indywidualnych właściwości organizmu.
Kiedy jest nam potrzebny magnez?
Bezwzględnie w trakcie diet odchudzających, w okresie permanentnego stresu, intensywnych treningów, i kłopotów z sercem. Może być stosowany profilaktycznie, jak i w celach leczniczych .
W celach leczniczych stosuje się go jako lek uzupełniający terapię w chorobach serca (niewydolność krążenia, zaburzenia rytmu serca), zaburzeniach pracy mięśni szkieletowych (drgawki).
Profilaktycznie magnez zażywa się w stanach zmęczenia, rozdrażnienia, w zaburzeniach snu, w bólach mięśni a także w czasie stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych, podczas kuracji odchudzających oraz przy wysiłku fizycznym (sportowcy i osoby uczęszczające do klubów sportowych).
Do bogatych źródeł magnezu należą gorzka czekolada, kakao, kasza gryczana, orzechy, cicerzyca, dorsz, szpinak czy banany.