kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Magnez - przeciwstresowy, przeciwmiażdżycowy
2007/2/9 0:50:00

Zalecany jest w stanach zmęczenia fizycznego i psychicznego. Zwiększa odporność na stres, wzmacnia układ kostny i nerwowy, zapobiega miażdżycy i reguluje rytm serca. Zapobiega skurczom i może być stosowany wspomagająco w zespole niespokojnych nóg.

Niedobór magnezu jest zjawiskiem bardzo częstym, dotyczy 30-60 % populacji polskiej, a wśród chorych hospitalizowanych przekracza nawet 80%. Niedobór magnezu wywołuje liczne zaburzenia o charakterze czynnościowym o różnym stopniu nasilenia, uważany jest też za czynnik ryzyka rozwoju miażdżycy, zawału serca i nagłej śmierci sercowej. Magnez jest konieczny dla właściwego metabolizmu wapnia i witaminy C w organizmie. Magnez wywiera także wpływ na metabolizm sodu, potasu i wapnia.

Liczne badania doświadczalne i kliniczne udowodniły, że magnez wykazuje szerokie, wielokierunkowe działanie: uspokajające, przeciwstresowe, rozkurczowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwmiażdżycowe, przeciwarytmiczne, przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne, immunomodulujące, przeciwnowotworowe i przeciwkamicze.

Brak magnezu – czym grozi?


Niedobór magnezu objawia się wzmożonym napięciem mięśniowym, drżeniem mięśniowym, skurczami mięśni, w skrajnych przypadkach osłabieniem, nudnościami, napadami tężyczki, zaburzeniami rytmu serca, zmianami psychicznymi - objawami depresyjnymi, drażliwością, stanami lękowymi, zaburzeniami snu. Zapotrzebowanie dobowe na magnez wynosi 300 mg i wzrasta przy nadmiernym spożyciu alkoholu, sytuacjach stresowych, nadmiernym wysiłku. Przy deficycie tego pierwiastka występują: biegunka, dolegliwości kostne, mdłości, nerwowość, niepokój, osłabienie mięśni, stany depresyjne, ubytki w zębach, uczucie mrowienia w rękach i nogach, zakłócenia w pracy serca.

Co oznacza odpowiednia dawka ?


Dzienne zapotrzebowanie magnezu przez człowieka wynosi 300 mg/dobę. Przyswajalność magnezu dla organizmu jest zróżnicowana i kształtuje się na poziomie 40% z pożywienia. Stopień przyswajalności zależy od indywidualnych właściwości organizmu.

Kiedy jest nam potrzebny magnez?

Bezwzględnie w trakcie diet odchudzających, w okresie permanentnego stresu, intensywnych treningów, i kłopotów z sercem. Może być stosowany profilaktycznie, jak i w celach leczniczych .

W celach leczniczych stosuje się go jako lek uzupełniający terapię w chorobach serca (niewydolność krążenia, zaburzenia rytmu serca), zaburzeniach pracy mięśni szkieletowych (drgawki).

Profilaktycznie magnez zażywa się w stanach zmęczenia, rozdrażnienia, w zaburzeniach snu, w bólach mięśni a także w czasie stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych, podczas kuracji odchudzających oraz przy wysiłku fizycznym (sportowcy i osoby uczęszczające do klubów sportowych).

Do bogatych źródeł magnezu należą gorzka czekolada, kakao, kasza gryczana, orzechy, cicerzyca, dorsz, szpinak czy banany.


()
Oprac: Joanna Papiernik

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dieta, magnez, miażdżyca, stres, zmęczenie


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »