kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Naderwane ścięgno. Jak leczyć bolesne urazy?
2015/2/19 19:19:40

Kiedy jesteśmy aktywni fizycznie nasz organizm funkcjonuje znacznie sprawniej – mamy większą wydolność i lepsze samopoczucie. Wraz z czynnym uprawieniem sportu jesteśmy jednak narażeni częściej na różnego rodzaju kontuzje, m.in. naderwania ścięgna Achillesa. Jak radzić sobie z bolesnymi kontuzjami?

Bardzo częstą kontuzją, zwłaszcza wśród sportowców jest naderwanie ścięgna Achillesa. Wprawdzie uraz ten nie wymaga interwencji chirurgicznej, jednak to poważna kontuzja, która wymaga kilkutygodniowej rehabilitacji. Najczęstszą przyczyną uszkodzenia ścięgna jest zbyt duże obciążenie, które powoduje rozerwanie części włókien ścięgnistych łączących mięsień z kością. Do obciążenia dochodzi zwykle, gdy zabrakło odpowiedniej rozgrzewki lub źle dobraliśmy program treningowy do naszych możliwości fizycznych. Takie sytuacje zdarzają się najczęściej u osób, które dopiero rozpoczęły swoją przygodę ze sportem i chcą szybko poprawić swoją kondycję poprzez serię intensywnych ćwiczeń.

Jakie są objawy?


Najczęstszymi objawami naderwania ścięgna są opuchlizna, ból i stan zapalny. Z czasem pojawia się również zasinienie, które jest skutkiem przerwania i wylewu krwi do tkanek. Jeżeli takie objawy wystąpią to niezwłocznie powinniśmy zgłosić do lekarza, który przy pomocy badania USG postawi diagnozę. - W przypadku naderwania ścięgna nie przeprowadzamy zabiegu operacyjnego. Z reguły stosujemy zastrzyki sterydowe tzw. „blokady”. Inne metody to chociażby terapia falą uderzeniową, zabiegi fizykoterapeutyczne czy stosowanie ortez ortopedycznych - komentuje dr n. med. Tomasz Kozicki z Centrum Medycznego Damiana.

Liczy się czas!

Każdy kto dozna kontuzji, powinien pamiętać, że czas w jakim podejmie leczenie jest istotny. Im szybciej rozpocznie się rehabilitacja, tym mniejszy ból i znacznie większe szanse na szybszy powrót do pełni sił. Zaraz po urazie warto pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim należy zabezpieczyć ścięgno przed niepożądanymi ruchami, a uszkodzoną kończynę trzeba ułożyć wysoko i unieruchomić. Opatrunek uciskowy musi być prawidłowo założony, dlatego niezbędna jest pomoc specjalisty. Szczególnie, że konieczne może okazać się założenie opatrunku z szyną. Dobrym sposobem na uśmierzenie bólu są okłady z lodu lub żele chłodzące. Niezbędna w tym przypadku jest również rehabilitacja. Przy naderwaniu ścięgna - wykonywana jest fizykoterapia, w której skład wchodzą zabiegi laseroterapii lub kriochirurgii. Warto pomyśleć o zastosowaniu pętli przeciwbólowej zwanej inaczej Recoveryrx. Lekarze używają w tym celu urządzeń, które wytwarzają impulsowe pole elektromagnetyczne i w ten sposób ciepło wnika we wnętrze uszkodzonych komórek. Recoveryrx łagodzi ból, stany zapalne oraz przyspiesza proces gojenia. Niektóre zabiegi fizykoterapii można wykonać tylko w klinikach rehabilitacyjnych. Do jednych z nich należy chociażby krioterapia - Zabiegi w kriokomorze to leczenie zimnem przy wykorzystaniu ciekłego azotu. Wykonujemy je w specjalnej komorze, gdzie panuje temperatura od -60 st. C do -160 st. C. Terapia zimnem daje bardzo dobre rezultaty w leczeniu wielu schorzeń. Pomaga m.in. w walce z bólem, przyspiesza usprawnianie i wzmacnia odporność pacjentów. ? podsumowuje dr n. med. Tomasz Kozicki.

Strony: [1] [2] następna »

()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: kontuzje, rehabilitacja, urazy, zdrowie, ścięgno Achillesa


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»