kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Nadpotliwość - od dezodorantów do operacji
2007/7/20 0:10:00

Pocenie się jest jednym ze sposobów utraty ciepła przez organizm. Na ciele ludzkim jest ok. 2-3 mln gruczołów potowych. Człowiek wydziela od kilku mililitrów do kilku litrów potu dziennie. Gdyby się nie pocił, organizm uległby przegrzaniu. Ocenia się jednak, że nawet 1% populacji cierpi na jedną z odmian nadmiernej potliwości. Dolegliwości zwykle pojawiają się w drugiej lub w trzeciej dekadzie życia.

Osoby z nadmierna potliwością mogą wydzielać zbyt dużą ilość potu. Ich dłonie, stopy, klatka piersiowa lub pachy (w zależności od tego, której części ciała dotyczy nadmierna potliwość) są stale wilgotne. Nie jest jednak prawdą, że nadmierna potliwość wiąże się z przykrym zapachem ciała.

Istnieje kilka metod pomiarów nadmiernego wydzielania potu (m.in. grawimetryczna, hydrometryczna, kolorymetryczna), jednak w praktyce najczęściej wykonuje się tzw. test Minora, czyli próbę jodowo-skrobiową. Miejsca o nadmiernej potliwości smarowane są jodyną i zasypywane skrobią (mąka kartoflana). Zabarwiają się na ciemniejszy kolor, potwierdzając rozpoznanie.

Osobom z tym problemem zaleca się noszenie przewiewnych ubrań, zredukowanie stresu, napięcia i lęku, unikanie kawy, alkoholu i ostrych przypraw, częste wietrzenie miejsca pracy.

Pomocne mogą być kąpiele ziołowe dłoni i stóp (kora dębu, mięta, liście orzecha włoskiego, szałwia, rumianek, kora brzozy) – 2 razy w tygodniu moczyć przez ok. 30 min. Jeżeli i to nie pomaga można stosować specjalne antyperspiranty zawierające chlorek aluminium - czasowo zamykają przewody potowe. Stosuje się je na noc, początkowo codziennie, następnie aplikacje zmniejsza się do jednej na 2-3 tygodnie. Skuteczność wynosi do 90%, niestety z czasem mogą powodować podrażnienia skóry.

Medycyna proponuje też inny sposób - blokowanie czynności gruczołów potowych przy pomocy toksyny botulinowej. Po wstrzyknięciu do skóry niewielkiej dawki toksyny botulinowej typu A, uzyskiwanej z bakterii Clostridium botulinum, dochodzi do blokady działania nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. To zapobiega wydzielaniu przez nie potu. Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się przez 6-12 miesięcy.

Sam zabieg trwa kilka-kilkanaście minut i można po nim wrócić do codziennych zajęć. Efekt jest widoczny po kilku - kilkunastu dniach. Istnieje też jontoforeza - zabieg rozrywania kanałów jonowych w gruczołach potowych z użyciem prądu.

Czasami stosuje się operacyjne usunięcie wszystkich gruczołów potowych pod pachami, niekiedy również z wycięciem skóry tej okolicy. Zawsze usuwa się tłuszczową tkankę podskórną w okolicy pachy. Pomyślny rezultat zabiegu sięga 90%, ale wiąże się z powstaniem blizn mogących prowadzić do ograniczenia zakresu ruchu ramion.



Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: Nadpotliwość, antyperspirant, dezodorant, pocenie się, zapach


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»