Co łączy bóle w podbrzuszu, dyskomfort podczas współżycia czy konieczność częstego oddawania moczu? Są to schorzenia dotykające w głównej mierze kobiety, bez względu na wiek i miejsce zamieszkania. Wielu z nich z łatwością można się wystrzec, jeśli odpowiednio wcześniej zdiagnozujemy objawy i rozpoczniemy stosowne leczenie.
Choroby kobiece, zwłaszcza te związane z układem płciowym, w wielu środowiskach nadal pozostają tematem tabu. Kobiety wstydzą się wizyty u lekarza, często bagatelizują objawy i czekają aż problem minie. W wielu jednak przypadkach nieleczona infekcja może powodować poważne schorzenia wymagające długotrwałego leczenia , którego z łatwością można uniknąć poprzez szybką reakcję i wizytę u lekarza rodzinnego, czy ginekologa. Jakie zatem powszechne objawy są lekceważone i bagatelizowane przez kobiety?
Swędzenie i pieczenie okolic intymnych, upławy oraz ból po współżyciu to najbardziej charakterystyczne objawy grzybiczego i bakteryjnego zapalenia pochwy. Czynnikami sprzyjającymi rozwój choroby są: młody wiek kobiety, zaburzenia miesiączkowania, stosowanie tamponów, płukanie pochwy (np. po stosunku) preparatami do higieny intymnej oraz częste zmiany partnerów seksualnych. Wiele kobiet myśli, że objawy można przeczekać lub z powodu wstydu ratuje się wyłącznie domowymi metodami, mając nadzieję, że po kilku dniach problem sam minie. jedynym jednak wyjściem z sytuacji jest wizyta u ginekologa, który zaleci stosowanie, w zależności od źródła zapalenia, środków bakteriobójczych, grzybobójczych, odkażających lub przeciwzapalnych .
Innym często występującym schorzeniem dotykającym aż 10-15% populacji są migrenowe bóle głowy. Cztery razy częściej cierpią na nie kobiety, u których pierwsze objawy, takie jak uporczywy, jednostronny ból głowy, nadwrażliwość na światło, hałas i zapachy, nudności oraz wymioty, są dostrzegalne zazwyczaj przed 30. rokiem życia. Czynnikami mogącymi nasilać objawy są: nieprawidłowa dieta, spożywanie kofeiny i alkoholu w nadmiernych ilościach, zaburzenia gospodarki hormonalnej, wahania temperatury i ciśnienia, a także bierne i czynne palenie tytoniu . Odpowiednio zdiagnozowane, przewlekłe postaci choroby można z powodzeniem leczyć środkami farmakologicznymi i odpowiednimi technikami relaksacyjnymi. Ważna jest też dokładna obserwacja organizmu, gdyż w wielu przypadkach można przewidzieć atak migreny i zapobiec lub złagodzić jego objawy .
Równie dokuczliwe, dotykające w przeważającej części kobiety, są objawy zakażenia układu moczowego. Charakterystyczne objawy to: częste i nagłe parcie na pęcherz, ból w okolicy podbrzusza, pieczenie i ból podczas oddawania moczu, krwiomocz . W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, należy jak najszybciej udać się do urologa lub lekarza pierwszego kontaktu, gdyż nieleczone zakażenie może doprowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek, którego głównym objawem jest wysoka gorączka i ból w okolicach nerek . Leczenie polega najczęściej na zastosowaniu odpowiednich antybiotyków, które przynoszą ulgę już po kilku godzinach. By zapobiec nawrotom choroby, warto zadbać o poziom higieny intymnej, pić dziennie minimum 1,5 litra wody, najlepiej z dodatkiem cytryny oraz unikać wychłodzenia okolic intymnych.
W dobie szybkiego postępu medycyny i ułatwionego dostępu do odpowiednich placówek medycznych, lekceważenie wszelkich objawów wskazujących na nieprawidłowości w organizmie jest niezwykle ryzykowne. Musimy pamiętać, że większość chorób kobiecych zdiagnozowanych we wczesnej fazie jest w pełni wyleczalnych, a pozbycie się wstydu i wizyta u lekarza może uchronić nas przed przykrymi objawami i ewentualnymi powikłaniami.