Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. W Polsce wykrywa się ponad 12 000 nowych przypadków rocznie, z czego 5 000 to przypadki śmiertelne. Tylko zwiększenie dostępu do diagnostyki opartej na nowoczesnych technologiach może wpłynąć na poprawę sytuacji kobiet, u których wykryto raka piersi.
Pozytonowa tomografia emisyjna (PET-CT) to nowoczesna metoda, która w Polsce jest stosowana w diagnostyce nowotworów piersi od niedawna. Wykorzystuje się ją do identyfikacji rozległości nowotworu oraz do określania nawrotu choroby i skuteczności zastosowanej metody leczenia. Przewagą badania PET-CT nad innymi metodami jest wysoka czułość, szczególnie w rakach przewodowych, który sprawia, że jego skuteczność wynosi 88%.
W Polsce działa obecnie siedem specjalistycznych ośrodków PET-CT. Według specjalistów na 2 mln osób powinien przypadać przynajmniej jeden skaner PET-CT, a więc w Polsce powinno ich być 15-20. Na przykład w Niemczech jest obecnie 80 skanerów, we Francji 60. Jednak sytuacja w Polsce szybko ulega poprawie - w ciągu ostatniego roku liczba skanerów PET-CT wzrosła dwukrotnie. Nowe ośrodki powstają zarówno w publicznej służbie zdrowia jak i w ośrodkach prywatnych działających w oparciu o kontrakty z NFZ. Dzięki temu dostęp do tej nowoczesnej diagnostyki zostaje rozszerzony, a kolejki do badań znikają. „Dzień Walki z Rakiem Piersi, który obchodzimy 17. października jest dobrym momentem do rozmowy o zintegrowanej diagnostyce nowotworu. Najważniejsze jest odpowiednio wczesne wykrycie zmiany, ale wczesne wykrycie nawrotu choroby oraz kontrola skuteczności leczenia, możliwe dzięki najnowszym metodom diagnostycznym, takim jak PET-CT, każdej kobiecie dają bezcenną szansę w walce z rakiem piersi”. - mówi doc. Mirosław Dziuk, kierownik Mazowieckiego Centrum PET-CT, które znajduje się w Wojskowym Instytucie Medycznym (WIM).
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »