Samopoczucie użytkownika i jego zadowolenie ze swojego wyglądu – to dwa ważne czynniki, które należy uwzględnić przy wyborze okularów. Jakie powinny być dobre okulary? Pośród jakich rozwiązań technologicznych możemy wybierać?
Te i inne wątpliwości powinny stać się udziałem każdej osoby, stojącej przed koniecznością wyboru okularów. Niestety, brak odpowiedniej edukacji z zakresu dopasowania optymalnych soczewek okularowych sprawia, że przeciętny użytkownik okularów kieruje się w procesie decyzyjnym przede wszystkim kształtem i kolorem oprawek, ich zgraniem z owalem twarzy, dopasowaniem do osobistego stylu czy aktualnej mody. Niewątpliwie to, jak prezentują się okulary, jest niezwykle istotne, wpływa bowiem na samopoczucie użytkownika i jego zadowolenie ze swojego wyglądu. Nadmierne skupienie się na aspekcie wizualnym prowadzi jednakże do marginalizacji podstawowej funkcji, jaką okulary mają spełniać, czyli korekty wady wzroku oraz poprawy widzenia. Na szczęście kompromis nie jest konieczny – trzeba tylko spojrzeć na ich wybór z szerszej perspektywy.
Nie wybieraj na oko
Pierwszym krokiem przy wyborze okularów jest dokładne określenie celu, do jakiego są one potrzebne. Czy korekcja wzroku jest niezbędna w celu poprawy widzenia w dali czy w bliży? A może pożądane są soczewki, umożliwiające dobre widzenie na każdą odległość i we wszystkich kierunkach? Czy będą używane do jazdy samochodem, do czytania, pracy przed komputerem czy może do uprawiania sportu? Współczesna optyka oferuje szereg konstrukcji i materiałów, z których wykonywane są soczewki okularowe - aby jednak dokonać prawidłowego wyboru, nie wystarczy proste komputerowe badanie wzroku u okulisty – to dopiero wstęp do kompleksowej diagnozy. Okulista specjalizuje się przede wszystkim w diagnostyce i leczeniu chorób oczu. Za pomocą badania autorefraktometrem okulista określi wprawdzie, w przybliżeniu, moc przyszłych soczewek, nie wykona jednak dodatkowych testów optycznych czy też innych precyzyjnych pomiarów pozostałych parametrów układu wzrokowego. Pomiary te są konieczne do określenia wady wzroku oraz niezbędne do prawidłowego doboru konstrukcji soczewek tak, aby najlepiej zaspokajała ona potrzeby wzrokowe pacjenta.
- Badanie autorefraktometrem, czyli komputerowe badanie wzroku, określa jedynie przybliżoną wartość korekcji optycznej i powinno być jedynie wstępem do dalszych badań - tłumaczy Maja Kornacka, marketing manager w firmie Hoya Lens Poland. To zadanie dla optometrysty, który specjalizuje się w badaniu wad refrakcji, czyli wad wzroku. Optometrysta wykonuje szereg testów, które pozwalają na profesjonalny dobór soczewek okularowych z uwzględnieniem ich mocy oraz komfortu widzenia. Kompleksowe pomiary wykonane przez fachowca w swojej dziedzinie to gwarancja dla użytkownika, że będzie dobrze widział. Dodatkowo, co równie istotne, optometrysta posiada wiedzę, jakie rozwiązania są dostępne, z jakich materiałów wykonywane są soczewki, jakie powłoki można zastosować oraz czemu to wszystko ma służyć – dodaje Maja Kornacka.