Działanie promieni słonecznych na skórę jest przedmiotem zainteresowania lekarzy od wielu lat. W małych ilościach promienie słoneczne są konieczne dla zdrowia: są źródłem światła i ciepła, a zawarte w nich promienie ultrafioletowe (UV) przyczyniają się do powstawania w skórze niezbędnej dla zdrowia witaminy D3.
Lekarze ocenili, że ilość promieni słonecznych niezbędnych dla prawidłowej produkcji witaminy D3 otrzymujemy przebywając na zewnątrz przez kilka minut dziennie. Taki czas kontaktu ze słońcem zapobiega chorobom wynikającym z niedoboru witaminy D3, w tym krzywicy u dzieci i osteomalacji u dorosłych.
Nadmierne eksponowanie skóry na słońce może być jednak groźne dla zdrowia i życia: sprzyja zachorowaniu na nowotwory skóry, w tym raka podstawnokomórkowego, raka kolczystokomórkowego i na najbardziej niebezpieczny nowotwór skóry - czerniaka.
Każdy z nas może zmniejszyć ryzyko zachorowania na czerniaka i inne choroby skóry związane z promieniami słonecznymi, przestrzegając kilku prostych zasad. Należy unikać słońca w godzinach południowych (od ok. 10.00 do ok. 14.00), a w słoneczne dni zawsze szukać cienia.