kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Otyłość a infekcje dróg oddechowych
2016/4/27 21:17:58

Otyłość może powodować zmiany w komórkach i gospodarce hormonalnej organizmu, zwiększając prawdopodobieństwo pojawienia się poważnych infekcji dróg oddechowych – pokazują badania przeprowadzone przez dr Niki Ubags z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Maastricht.

Zdaniem dr Niki Ubags z Wydziału Zdrowia, Medycyny i Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu w Maastricht, na otyłość należy patrzeć nie tylko jako wskaźnik masy ciała. Wysokie ciśnienie krwi, złe wartości poziomu cholesterolu czy nieprawidłowa tolerancja glukozy to tylko wybrane, negatywne skutki otyłości. Zespół tych czynników ma z kolei znaczący wpływ na odpowiedź immunologiczną płuc, pełniących funkcję filtra dla szkodliwych i chorobotwórczych substancji, dostających się do organizmu przez układ oddechowy. Tym samym, jak podkreśla dr Ubags, u osób otyłych mamy do czynienia ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na zapalnie płuc i dużym prawdopodobieństwem przekształcenia się w zespół ostrej niewydolności oddechowej.

W swoich badaniach dr Ubags potwierdza również znaczącą rolę neutrofili w zwalczaniu infekcji u osób z otyłością. Te białe krwinki pełnią ważną funkcję w obronie organizmu przed szkodliwymi bakteriami. Zdaniem dr Ubags otyłość wpływa znacząco na zmniejszenie skuteczności ich działania, a tym samym zwiększa ryzyko wystąpienia zapalenia płuc, a nawet zespołu ostrej niewydolności oddechowej.

Otyłość, poza zmianą oddziaływania białych krwinek, wpływa również na poziom wydzielania leptyny, czyli hormonu uwalnianego z tkanki tłuszczowej. Znana jako hormon sytości odgrywa ona kluczową rolę w bilansowaniu przyjmowanego pokarmu i wydatkowanej energii, jak również w przebiegu niektórych procesów fizjologicznych oraz w patogenezie chorób. Jak potwierdza w swoich badaniach dr Ubags jej nadmiar zaburza odczuwanie sytości i może wpływać bezpośrednio na rozwój zapalenia płuc - Dzięki przeprowadzonym badaniom wiemy jak działa ten mechanizm, a ich wyniki mogą posłużyć nam do opracowania nowych metod leczenia i zapobiegania zapaleniu płuc w przyszłości – twierdzi dr Niki Ubags.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: cholesterol, glukoza, hormony, infekcje, otyłość, zapalenie płuc


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»