kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Polacy i higiena
2011/3/24 1:05:40

Wykształcona kobieta mieszkająca w dużym mieście - taki obraz dbającego o higienę Polaka wyłania się z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP.

Trendy dotyczące naszej higieny mogą napawać optymizmem. Według wyników badania przeprowadzonego przez Państwowy Zakład Higieny, 86 proc. Polaków myje ręce przed jedzeniem. Przez ostatnich jedenaście lat wynik zdecydowanie się poprawił. W tej chwili mycie dłoni przed posiłkiem zawsze lub często deklaruje 95 proc. mieszkańców naszego kraju. Zdecydowana większość Polaków (90 proc.) deklaruje także, że zawsze myje ręce po skorzystaniu z toalety.

W statystykach czystości przodują panie. Aż 94 proc. Polek deklaruje, że zawsze myje ręce po wizycie w toalecie, a ponad trzy czwarte z nich sięga po środki czystości przed posiłkiem. Z kolei ponad trzy czwarte polskich mężczyzn (83 proc.) deklaruje mycie dłoni po wizycie w toalecie, a nieco ponad połowa zapewnia, że robi to przed każdym posiłkiem.

- Wnioski płynące z tego badania są pozytywne, ale nie rewelacyjne - komentuje doktor Alicja Pawińska z Centrum Zdrowia Dziecka - często brak zachowań higienicznych wynika z niedostatecznych możliwości np. umycia dłoni bieżącą wodą. Z myślą o takich sytuacjach dostępne są środki do higieny niewymagające stosowania wody. Warto pamiętać, że takie czynności dbania o czystość zapewniają wysoką ochronę przed groźniejszymi w swoich konsekwencjach chorobami – dodaje doktor Alicja Pawińska.

Nie tylko względy estetyczne!

Jako powód, dla którego warto dbać o higienę często wymienia się względy estetyczne. Tymczasem są one tylko dodatkiem. Równie ważne jest to, co zupełnie niewidoczne, czyli bakterie i zarazki. Jak pokazały badania mikrobiologiczne, zarówno na dłoniach kobiet, jak i mężczyzn znajduje się wiele potencjalnie chorobotwórczych zarazków. Wśród nich jest gronkowiec złocisty, Staphylococcus aureus (znaleziono go na dłoniach 5 proc. kobiet i 6,7 proc. mężczyzn). Staje się on niebezpieczny w momencie, gdy z dłoni przeniesiemy go na żywność, która przez kilka godzin jest przechowywana w temperaturze pokojowej. Wtedy gronkowiec może się namnożyć i spowodować zatrucie pokarmowe.

Od metra zarazków

W ramach mikrobiologicznego badania pobrano też próbki substancji znajdujących się w środkach transportu publicznego: w metrze, tramwajach i autobusach. Z różnych ich części (poręcze, uchwyty, kasowniki, klamki) pobrano 23 wymazy, z których wyhodowano 11 różnych rodzajów drobnoustrojów.

Higieniczna mapa Europy


Nieco lepiej wygląda sytuacja w innych krajach. Jak pokazują badania, w Niemczech o higienie mówi się dużo. Nasi zachodni sąsiedzi uchodzą za bardzo ekologiczny naród. Dzięki ideom związanym z ekologią, dużym zainteresowaniem w Niemczech cieszy się to, co kojarzy się z higieną. Z kolei na Wyspach edukacja do życia w higienie jest popularna przede wszystkim wśród kobiet mających dzieci. W brytyjskich mediach o higienie mówi się bardzo wiele. I właśnie dbający o czystość Brytyjczycy w sondażu wskazali Dettol, jako jedną z najlepszych marek kojarzących się ze środkami czystości.

Informacje z Wielkiej Brytanii odpowiadają ogólnoświatowemu trendowi związanemu z rosnącą świadomością konieczności ochrony przed bakteriami. Jak pokazują badania U&A Germ Protection aż 44 proc. konsumentów na całym świecie przejmuje się niebezpiecznymi drobnoustrojami. W statystykach przodują Chińczycy, wśród których aż 87 proc. deklaruje troskę o to, aby nie zarazić się bakteriami. Wysoki współczynnik świadomości niebezpieczeństwa, jakie wiąże się z obecnością bakterii jest też w krajach europejskich: we Francji wynosi on 62 proc., a we wspomnianej Wielkiej Brytanii 49 proc.



fot. Lance Hancok / sxc.hu


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: drobnoustroje, gronkowiec, higiena, mycie rąk, produkty biobójcze, zarazki


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»