Z badania przeprowadzonego przez firmę badawczą IQS and QUANT Group na potrzeby kampanii „5 porcji warzyw, owoców lub soku" wynika, że Polki wciąż spożywają za mało warzyw i owoców.
Kampania jest odpowiedzią na niepokojące wyniki sondaży, które pokazują, że Polacy wbrew zaleceniom ekspertów żywienia zapominają o codziennej porcji warzyw i owoców. Z badań wynika, że polskie kobiety i dzieci średnio jedzą owoce i warzywa 2 razy dziennie. Tylko 35% dzieci i kobiet jada je 3 razy dziennie, a jedynie 7% spożywa codziennie zalecane 5 porcji.
Choć w większości zgadzamy się z komunikatami o zdrowotnych właściwościach warzyw, owoców, soków i zawartych w nich cennych składnikach, wciąż nie do końca potrafimy z tej wiedzy korzystać. I pomimo deklaracji, że dbanie o zdrowie i kondycję zarówno swoją, jak i swoich najbliższych jest dla nas niezwykle ważne, przyznajemy się do sporych zaniedbań na tym polu.
Świadomość, że należy spożywać pięć porcji warzyw, owoców i soków dziennie jest niepokojąco niska wśród polskich matek. Tylko 16% uważa, że trzeba co najmniej 5 razy dziennie jeść owoce i warzywa, a aż 22% uważa, że wystarczy robić to nie częściej niż 1 raz dziennie. Aż 46% spośród osób, które jedzą owoce i warzywa rzadziej niż 4 razy dziennie, jako usprawiedliwienie podaje brak czasu. Tempo, w jakim żyją dzisiejsze kobiety i wielość obowiązków często sprawiają, że mają one wrażenie braku czasu.
- Niechęć do przygotowywania nie jest usprawiedliwieniem - komentuje wyniki badania dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia. - Na rynku można znaleźć ofertę skierowaną do zabieganych i zapracowanych z produktami przetworzonymi, np. mrożonkami, sokami itd. oraz różnego rodzaju udogodnienia techniczne. Dzięki temu owoce i warzywa mogą być obecne na naszych stołach przez cały rok. Brak czasu to łatwe wytłumaczenie własnego lenistwa i niewiedzy. Badanie wykazało, że w polskich domach, mimo dostępności wielu rodzajów owoców w sklepach, regularnie w zdecydowanej większości jada się tylko cztery ich rodzaje (jabłka, mandarynki, banany i pomarańcze). Tymczasem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu zalecana jest różnorodność. To samo dotyczy spożywanych warzyw (najczęściej w naszych domach można znaleźć marchewki, ogórki, kapustę, pomidory i buraczki).
Miejscem, w którym respondentki najczęściej spożywały owoce, był dom. W nim jadało je prawie 100% ankietowanych. Niestety - poza nim spożycie owoców zdecydowanie spada. Tylko 33% jada je w pracy. Nie mamy zwyczaju zabierać ich ze sobą np. na spacer czy w podróż.
Podobnie dzieje się w przypadku warzyw - jemy je głównie w domu. Zdecydowanie częściej natomiast serwujemy je na przyjęciach i imprezach (1/4 ankietowanych) oraz w pracy - 1/6 respondentek zdarza się je jadać np. w porze lunchu. Warzywa częściej niż owoce wybierane są również z menu w restauracji (17%).
- Według wielu osób przygotowanie warzyw jest pracochłonne, dlatego surówki czy sałatki jadane są rzadko, zwłaszcza poza domem, a w domu często w ilości niewystarczającej - mówi dr Jarosz. - Tłumaczymy to zabieganiem, zapracowaniem itd. Na przyjęciu chętniej sięgamy po różnego rodzaju warzywa, bo już są gotowe, a poza tym są trendy. Nawet, jeśli wolelibyśmy zjeść coś „konkretnego", to rezygnujemy, ponieważ inni patrzą. Lubimy być dobrze postrzegani. Spożycie owoców i warzyw wśród dzieci nie jest lepsze niż wśród ich matek. Zaledwie 5% dzieci badanych kobiet spożyło poprzedniego dnia zalecaną porcję owoców. Nie więcej niż dwa razy w ciągu dnia jakiekolwiek owoce jada 2/3 badanych dzieci. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku warzyw. 19% dzieci je warzywa rzadziej niż 1 raz dziennie.
37% badanych kobiet nie daje dzieciom do szkoły owoców, a aż 81% - warzyw. Zdecydowana większość matek daje owoce w formie surowej, warzywa zaś przemyca w kanapkach na drugie śniadanie. Niestety tylko niecałe 60% dzieci zjada owoce i warzywa, które daje im mama.