Strona glówna›Zdrowie›Polska jako pierwszy kraj w Europie wykonuje badanie metodą Sonoflow
Polska jako pierwszy kraj w Europie wykonuje badanie metodą Sonoflow
2017/1/24 20:20:00
Jednym z rutynowych badań przy diagnostyce przyczyn niepłodności jest ocena ogólnego stanu macicy oraz sprawdzenie drożności jajowodów. Polska jest pierwszym krajem w Europie, w którym dostępny jest ten nowoczesny i nieinwazyjny sposób przeprowadzania tego typu zabiegów przy użyciu urządzenia SonoFlow.
Każda kobieta, która ukończyła 20 lat powinna regularnie odwiedzać gabinet ginekologa i poddawać się badaniom profilaktycznym. W przypadku niepłodności, jednym z podstawowych badań jest sprawdzenie drożności jajowodów oraz stanu macicy pod kątem zrostów, które mogą utrudniać proces zapłodnienia. Niestety, często skomplikowana forma oraz konieczność pobytu w szpitalu, zniechęcają pacjentki do poddania się niezbędnym do diagnozy badaniom np. na obecność polipów. Dlatego dzisiejsza medycyna, poza nieustanną pracą nad poprawą jakości, stara się także upraszczać sposób, w jaki przeprowadzane są poszczególne zabiegi.
Polska to pierwszy kraj w Europie, gdzie wprowadzono sonohisterosalpingografię, czyli ocenę stanu jamy macicy i drożności jajowodów. To nowoczesny i nieinwazyjny sposób przeprowadzania takiego typu zabiegów przy użyciu urządzenia SonoFlow. Badanie to pozwala także stwierdzić obecność polipów lub mięśniaków, które czasami mogą być mylone ze skrzepłą krwią i jest alternatywą dla histerosalpingografii radiologicznej.
Proponowana metoda jest prostym, nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem. Co najważniejsze, może ono zostać wykonane w ramach wizyty ginekologicznej, jeżeli tylko lekarz posiada w gabinecie aparat USG. Jego przeprowadzenie nie wymaga podania znieczulenia, leków przeciwbólowych lub leków kontrastowych, dzięki czemu nie jest wymagana hospitalizacja pacjentki, która dostaje wynik zaraz po zakończeniu badania.
- Ogromną zaletą tego badania jest jego nieinwazyjny charakter: dzięki małej średnicy wprowadzanego do szyjki macicy cewnika, badanie to nie narusza wewnętrznych części organów rozrodczych. Ponadto, jest ono bezpieczne, ponieważ nie podajemy narkozy, a wprowadzana do wnętrza ciała substancja to jedynie nieszkodliwa sól fizjologiczna – komentuje dr Marek Drzewiecki, specjalista ginekologii i położnictwa, Z-ca Regionalnego Dyrektora Centrów Medicover ds. Medycznych.
Zabieg jest wykonywany bez narkozy i potrzeby hospitalizacji. Dodatkowo jego nieinwazyjny charakter sprawia, że pacjentce nie zostają blizny, jak w przypadku laparoskopii.
- Dzisiejszy rozwój medycyny pozwala nam, lekarzom na coraz mniej inwazyjne badania, które możemy szybko przeprowadzić w gabinecie. Nie tylko usprawniają one naszą pracę, ale też gwarantują pacjentkom wysokiej jakości opiekę medyczną. Badanie urządzeniem SonoFlow to rozwiązanie medyczne na miarę naszych czasów - oszczędza czas pacjentki i lekarza – dodaje dr Marek Drzewiecki.
Ważne jest, by wykonać badanie w pierwszej połowie cyklu, czyli po miesiączce. Jednocześnie, umawiając się na badanie pacjentka powinna mieć prawidłowy wynik wymazu z pochwy, który nie może być starzy niż 30 dni.