Dla jednych noszenie okularów to wyznacznik stylu, dla innych raczej przykra konieczność. Mniej uciążliwe bywają soczewki kontaktowe, ale to jedynie doraźne rozwiązanie. Nie powinno dziwić, że coraz większa grupa osób z wadami wzroku podejmuje decyzję o laserowej jego korekcie, tym bardziej, że zabiegi tego typu mają długofalowe działanie. Dzięki nim okulary mogą stać się jedynie stylowym dodatkiem.
Laserowa korekta wzroku to niemal kosmiczna technologia. Precyzja i szybkość, z jaką wykonywane są zabiegi, przywodzą na myśl filmy science-fiction. Dziś eksperci są w stanie zniwelować większość wad. Pierwsze lasery korygujące wady wzroku pojawiły się już w latach 80-tych. Z biegiem lat technologia rozwijała się i pozwalała na kolejne udogodnienia dla pacjenta. Dzięki temu czas zabiegu skrócił się z kilkudziesięciu minut do zaledwie kilkunastu sekund. Udało się także zniwelować bolesność zabiegu – dziś przebiega on w znieczuleniu i nie jest dla pacjenta odczuwalny.
Szybciej niż mgnienie oka
Większość osób na samą myśl o ingerencji lasera w oko wpada w panikę. Na co dzień drobny pyłek czy inne zanieczyszczenia, które dostają się pod powiekę powodują bowiem dyskomfort i drażliwość. Trudno więc wyobrazić sobie laser, który jest tak precyzyjny, że może on delikatnie ingerować w powierzchnię oka, nie czyniąc przy tym szkód dla pozostałych tkanek. Wiele osób zastanawia się także nad tym, co się stanie gdy mrugną czy mimowolnie poruszą okiem. Rozwiązanie przypomina fragment scenariusza s-f. - Podczas zabiegu specjalny system kontroluje 1000 razy na sekundę pozycję oka i zmienia kierunek promienia nawet przy najmniejszym drgnięciu gałki ocznej- mówi Piotr Voigt, optometrysta z Voigt Medica. Natura do poprawki
Daleko- i krótkowzroczność, astygmatyzm, starczowzroczność, zaćma, jaskra czy stożek rogówki – wad wzroku jest sporo. Większość z nich możemy korygować okularami czy szkłami kontaktowymi. Jednak kto na co dzień nosi okulary, ten wie, że bywają one uciążliwe. Więcej swobody zapewniają soczewki, ale to wciąż chwilowe rozwiązanie. Gdy tylko je zdejmiemy wzrok znowu płata nam figle. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na laserową korekcję wzroku. - Dziennie przeprowadzamy po kilka zabiegów. Wśród pacjentów, którzy zdecydowali się na to rozwiązanie są sportowcy i zwolennicy aktywnego trybu życia – okulary mocno by ich ograniczały – mówi Piotr Voigt. Często zdarza mi się operować bardzo duże wady wzroku – takie, przy których noszenie soczewek staje się niemożliwe, a okulary, ze względu na wagę szkieł, zaczynają mocno ciążyć. Niezwykłą popularnością cieszą się także zabiegi usuwania zaćmy – zabieg laserowy to w tym przypadku jedyna w Polsce skuteczna, a zarazem bezpieczna metoda przywrócenia widzenia bez większych obciążeń dla oka – dodaje Piotr Voigt.