Problem łupieżu wzmaga się jesienią, bo kiedy następuje obniżenie temperatury, skóra głowy broni się wydzielając większą ilość sebum, a ten prowadzi do powstania uporczywego i nawracającego łupieżu. Jak się bronić i raz na zawsze pozbyć przyczyny problemu?
Musimy wiedzieć, iż łupież jest problemem dermatologiczny, a nie estetycznym. Nie warto się łudzić, że kilkukrotne użycie szamponu określonego mianem „przeciwłupieżowy" zlikwiduje problem. Łupież to nie wirus - walcząc z nim należy walczyć z przyczynami, a nie tylko skutkami. Bezpośrednią przyczyną powstawania łupieżu nie jest brak higieny osobistej, ale utrata równowagi kwasowo-hydro-lipidowej i niewłaściwy odczyn pH skóry, obie przyczyny ułatwiają rozmnażanie bakterii i grzybów, a te z kolei powodują zachwianie procesu odnowy naskórka.Warto wziąć sobie do serca wskazówki, które mogą znacznie pomóc w walce z problemem białych płatków na kołnierzu. Poszukaj kosmetyków przeciwłupieżowych do włosów i skóry głowy na bazie piroctonu olaminy, pirytonian cynku, ketokonazolu clotrimazolu, klimbazolu oraz tych bez spłukiwania - działają 24 h na dobę. Stosuj suplementy diety, bogate w witaminy z grupy B. Obniż temperaturę wody, podczas mycia włosów, a także strumienia powietrza podczas suszenia. Jak najczęściej zdejmuj nakrycia głowy lub też zaopatrz się w te uszyte z przewiewnych materiałów.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »