Ponad połowa Polaków (58%) jest niezadowolona z tego, jak obecnie funkcjonuje w naszym kraju opieka zdrowotna. Wyraźnie bardziej ufają lekarzom kobiety niż mężczyźni, one też częściej korzystają z usług medycznych.
Ponad połowa badanych (59%) uważa, że obecny system jest zły, przy czym jedna czwarta ocenia, że zdecydowanie zły i wymaga zasadniczych zmian. Jedna trzecia respondentów (34%) uznaje obecny system ochrony zdrowia za dobry, w tym tylko nieliczni (2%) są zdania, że nie trzeba w nim nic ulepszać.
Zadowolenie z opieki zdrowotnej częściej niż inni deklarują kobiety, badani najstarsi, mieszkający na wsi, respondenci osiągający najniższe dochody i źle oceniający swoją sytuację materialną.
Niezadowolenie z funkcjonowania opieki zdrowotnej wyraźnie rośnie wraz z poziomem wykształcenia badanych. W ciągu ubiegłego roku 23% respondentów ani razu nie skorzystało z porady lekarskiej. W tym czasie prawie tyle samo (22%) odwiedziło lekarza lub zamówiło wizytę do domu co najmniej dziesięć razy. Porównywalne liczebnie grupy zasięgały porady u lekarza dwa lub trzy razy (22%) albo od czterech do dziewięciu razy (20%).
Jedna wizyta lekarska w ciągu ostatniego roku to doświadczenie 12% ankietowanych. Kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni korzystają z opieki medycznej. Co piąta osoba korzystająca w ostatnim roku ze służby zdrowia w ramach ubezpieczenia przyznaje, że miała trudności lub kłopoty w uzyskaniu porady i pomocy lekarskiej albo innych świadczeń medycznych. Ponad dwie trzecie (68%) deklaruje, że ufa lekarzom, u których się leczy.