kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Rekonstrukcja piersi to nie luksus
2016/5/2 17:30:00

Rak piersi i często wiążąca się z nim amputacja piersi nie muszą oznaczać, że kobieta zostanie jej pozbawiona na zawsze. Pierś można zrekonstruować, włącznie z brodawką jeszcze w trakcie pierwszego zabiegu.

Zabieg rekonstrukcji amputowanej piersi może być przeprowadzony na dwa różne sposoby. Może być ona zrekonstruowana już w trakcie operacji usuwania nowotworu lub po upływie minimum sześciu miesięcy od operacji. Zarówno w pierwszym jak i w drugim przypadku lekarz musi mieć pewność, że komórki nowotworowe zostały całkowicie usunięte z organizmu i nie ma przerzutów, które wymagałyby dalszej terapii - czytamy w La Vanguardia.

Zrekonstruowanie piersi w trakcie pierwszej operacji pomaga w późniejszej terapii psychologicznej, która w leczeniu kobiet z nowotworem piersi jest bardzo istotna. Jeśli nie ma przeciwwskazań z punktu widzenia medycznego zabieg usunięcia nowotworu jest planowany wspólnie z chirurgiem plastycznym i wykonywany w sposób umożliwiający przeprowadzenie rekonstrukcji. W miejscu usuniętych tkanek umieszcza się silikonowy implant. W przypadku, gdy drugia pierś jest duża często wykonuje się jej korektę, aby utrzymać symetrię.

Wykonywanie drugiej operacji jest konieczne jeśli w trakcie pierwszej operacji nie były wyeliminowane wszystkie komórki nowotworowe i konieczne było dalsze leczenie. Aby można było przeprowadzić zabieg musi minąć minimum pół roku, gdyż tyle czasu potrzebują blizny pooperacyjne, aby się zrosnąć. Pierś można zrekonstruować wykorzystując tkanki własne pacjentki lub implant silikonowy po wcześniejszym zabiegu rozciągającym.

Z psychologicznego punktu widzenia wykonanie rekonstrukcji piersi w trakcie operacji usunięcia nowotworu jest dużo korzystniejsze dla pacjentki. Dzięki temu nie musi przechodzić ona kolejnej operacji i nie musi czekać, aż odzyska pierś.
Psychologiczne znaczenie rekonstrukcji amputowanej piersi nie jest jedynym powodem dla wykonania zabiegu. Oprócz poprawy wyglądu pacjentki i, co za tym idzie, jej samooceny, istotnym argumentem za przeprowadzeniem operacji jest jej zdrowie. Z fizycznego punktu widzenia brak jednej piersi powoduje zaburzenie równowagi ciała, szczególne jeśli piersi są duże, czego efektem mogą byc problemy z kręgosłupem szyjnym.

Kobiety, które miały amputowaną pierś, nawet wiele lat temu, mają możliwość jej rekonstrukcji, a informacji na ten temat udzielają lekarze pierwszego kontaktu lub onkolodzy. W Polsce obecnie zabiegi te przeprowadzane są w wielu placówkach.





 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: nowotwór, piersi, rak piersi, rekonstrukcja


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»