Na problemy z kręgosłupem, z którymi zmagają się coraz młodsi ludzie, wpływa głównie siedzący tryb życia i praca przy komputerze, obciążająca szyję, barki i lędźwie. Nie bez znaczenia jest także unikanie zajęć fizycznych w wieku szkolnym i brak ruchu u osób pracujących. Czynniki te mogą prowadzić do powstania poważnych dolegliwości, między innymi dyskopatii, zwyrodnienia kręgosłupa czy rwy kulszowej. To schorzenia objawiające się bólem pleców, karku i szyi, które mocno doskwierają w codziennym funkcjonowaniu. Istnieją jednak skuteczne sposoby, aby mu przeciwdziałać. Warto skupić się na pięciu krokach, dzięki którym zadbamy o zdrowie kręgosłupa.
1. Konsultacja ze specjalistąWielu z nas ból kręgosłupa uznaje za coś normalnego, dlatego też bardzo często ignorujemy pierwsze objawy i udajemy się do specjalisty dopiero, gdy ból jest nie do wytrzymania. Tymczasem każdy niepokojący symptom wymaga indywidualnej konsultacji z fizjoterapeutą lub lekarzem oraz zaproponowania odpowiednich ćwiczeń i zabiegów. Wczesne zdiagnozowanie problemu, skutecznie dobrana i odpowiednio szybko zastosowana rehabilitacja umożliwia powrót do pełni zdrowia.
2. Proste ćwiczeniaAby zadbać o kręgosłup nie musimy codziennie przechodzić przez długi i wyczerpujący trening. Receptą na zdrowie jest codzienne wykonywanie trzech prostych ćwiczeń rano po przebudzeniu oraz wieczorem, najlepiej przed kąpielą (np. kilka przysiadów, skłonów tułowia, wymachów rąk i ćwiczeń oddechowych). Osobom zapracowanym, spędzającym większość dnia przy biurku zaleca się także krótki spacer po pokoju, co około dwie godziny, następnie powrót do pozycji siedzącej, wyprostowanie się i spojrzenie w górę, tak aby rozluźniły się mięśnie przy kręgosłupie szyjnym. Dobrą pozycją, służącą relaksacji dolnych mięśni kręgosłupa, jest leżenie na płaskim podłożu z ugiętymi pod kątem prostym nogami, które dla wsparcia możemy położyć na krześle. Rozluźniającym ćwiczeniem jest także wykonywanie przeprostów podczas leżenia na brzuchu.