Wszyscy wcześniej czy później (ach, ci szczęśliwcy o zębach „z kamienia") musimy udać się na wizytę i leczenie do dentysty. Dla wielu wiąże się to z niewyobrażalnym stresem. Wielu z nas tłumaczy odwlekanie wizyty wysokimi cenami zabiegów. To prawda, że specjalistyczna opieka nie jest tania, ale niestety ta wymówka najczęściej ma maskować strach przed leczeniem.
Ludzie, którzy boją się dentysty często odkładają w czasie wizytę, aż jest za późno by uratować zęba. To może prowadzić do dalszych, traumatycznych doświadczeń, związanych z bardziej zaawansowanym stanem chorobowym zęba i koniecznością jego leczenia w dużo większym stopniu, niż miałoby to miejsce, gdyby zwrócić się o pomoc od razu.
Dlaczego boimy się dentysty?
Ludzie boją się dentysty z wielu powodów. Do najczęstszych należą :
Straszne opowieści - Im jesteś starszy, tym częściej zdarzy Ci się usłyszeć jakąś przerażającą historię z gabinetu lekarskiego. Tego typu straszne opowieści sprawiają, że boimy się każdej wizyty i traktujemy ją, jak potencjalne ryzyko dla naszego dobrego samopoczucia. Paradoksalnie, jest właśnie na odwrót. To zwlekanie może prowadzić do dużo gorszego zabiegu.
Strach przed igłami- Strach przed zastrzykiem prześladuje nas od małego dziecka, kiedy w szkolnym gabinecie lekarskim pielęgniarka próbowała wbić igłę w rękę przestraszonego dziecka. Takie wspomnienie pokutuje też w przyszłości i sprawia, że unikamy lekarzy i szpitali.
Strach przed nieznanym - Dotyka szczególnie małe dzieci, które idą do dentysty pierwszy raz lub nie pamiętają swojej pierwszej wizyty u Doktora Ząbka. Ale dotyczy także pewnego procenta dorosłych - między innymi tych, którzy ostatnie swoje wizyty odbyli... w dzieciństwie.
Ból - Jeżeli przy ostatniej wizycie doświadczyliście bólu, np. przy wyrywaniu zęba lub skomplikowanym leczeniu, istnieje prawdopodobieństwo, że wasze odczucia o następnej wizycie będą mocno awersyjne.
Jak pokonać strach?
Chociaż dla wielu wydaje się to niemożliwe, to jednak można poradzić sobie ze stresem związanym z wizytą u naszego lekarza:
Poszukaj miłego dentysty - Twój lekarz nie musi być twoim wrogiem. Możesz nawet poszukać takiego, który specjalizuje się w leczeniu bojaźliwych pacjentów. Dzięki temu łatwiej będzie Ci znieść wizytę u lekarza. Nie bój się powiedzieć mu o swoich obawach i stresie. Jeżeli przyznasz się, że boisz się leczenia, twój stomatolog znajdzie wyjście by zabiegi przeprowadzone były w najlepszej atmosferze i przy użyciu odpowiednich narzędzi.
Znieczulenie- Znieczulenie jest jedną z form radzenia sobie z bólem podczas leczenia dentystycznego. Do wyboru są różne metody znieczulenia miejscowego, a przy bardzo skomplikowanych zabiegach - ogólnego. Znieczulenie miejscowe uśmierza ból, a pacjent jest całkowicie przytomny podczas zabiegu i może go później lepiej wspominać.
Zaufanie - Aby zrelaksować się na fotelu musisz ufać swojemu dentyście i w waszym wspólnym interesie jest pielęgnowanie tego zaufania i waszej relacji.
Komfortowy gabinet - Nic nie jest w stanie tak odstraszyć małych i dużych pacjentów, jak zaniedbany lub nieładny gabinet, w którym gburowata recepcjonistka zapisuje na wizyty. Znacie to? Jeżeli tak, to poszukajcie nowego dentysty i takiego gabinetu, w którym będziecie się dobrze czuć.
Nie bój się - Nie bój się przyznać, że boisz się dentysty i powiedz o tym swojemu lekarzowi. Inaczej tylko pogorszysz sprawę i już zawsze będzie prześladować Cię ten problem. Bądź szczery i wspólnie z lekarzem znajdziecie sposób, by wizyty kojarzyły się z czymś normalnym, a nie traumą.
Terapia - Chociaż wielu osobom możne uznać to za przesadne i śmiać się, jeżeli strach przed dentystą jest tak silny, że w nieskończoność przekłada się wizytę, nie bacząc na zdrowie, dobrym wyjściem może być terapia. Psycholog pomoże znaleźć przyczynę strachu i wspólnie pokonacie ten paraliżujący strach u jego źródła.