Jak alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO - World Health Organization) w Europie otyłość osiągnęła rozmiary epidemii. Według raportu WHO w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci liczba osób otyłych potroiła się. Obecnie w większości krajów 30% - 80% dorosłych ma nadwagę. W Europejskim Regionie WHO nadmierna masa ciała jest przyczyną miliona zgonów rocznie. Takie dane dają do myślenia, prawda?
A jak sytuacja wygląda w Polsce? W badaniach przeprowadzonych przez WOBASZ (Wieloośrodkowe Ogólnopolskie Badanie Stanu Zdrowia Ludności) wykazano, że w naszym kraju nadwaga częściej występuje u mężczyzn (40.4%) niż kobiet (27.9%).
Na zwiększenie masy ciała największy wpływ wywiera przyjmowanie w pokarmach zbyt dużej ilości kalorii, której organizm nie potrafi zużytkować. Nie bez znaczenia jest brak aktywności fizycznej i łączenie relaksu jedynie ze statyczną rozrywką. Niekiedy przez brak czasu lub lenistwo wybieramy gotowe dania, które wymagają jedynie obróbki termicznej. Ale czy zdajemy sobie sprawę, jakie to ma działanie na nasz organizm?
Osoby, które borykają się z nadwagą i otyłością są bardziej narażone na pojawienie się wielu poważnych chorób niż osoby o smukłej sylwetce. Wśród najczęstszych schorzeń występują: cukrzyca, podwyższony poziom cholesterolu, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze czy rak trzustki, prostaty, jajników, piersi. Zwiększona masa ciała wpływa niekorzystnie na własną samoocenę. Dlatego osoby otyłe często stronią od towarzystwa, a niekiedy wycofują się z życia społecznego.
Warto przy problemach z wagą skorzystać ze specjalistycznej pomocy lekarza pierwszego kontaktu, który zleci potrzebne badania. Otyłość może być efektem chorób, o których możemy nawet nie wiedzieć. W każdym mieście można skorzystać z bezpłatnych konsultacji dietetycznych, które odbywają się często właśnie w dniu 24 października. Pamiętaj, Twoje samopoczucie i zdrowie zależy tylko od Ciebie! Już dziś zacznijmy walkę ze zbędnymi kilogramami. Do dzieła!