kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Szczepionka zapobiegnie rakowi szyjki macicy
2006/9/25 23:29:21

W Polsce i w Europie zarejestrowano jedyną jak dotychczas istniejącą szczepionkę zapobiegającą rakowi szyjki macicy. Już niebawem będzie ona dostępna w aptekach wszystkich krajów Unii Europejskiej. W Polsce będzie sprzedawana pod nazwą SILGARD.

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej szczepionka jest wskazana dla dzieci w wieku od 9 do 15 lat oraz kobiet w wieku od 16-26 lat. Szczepionka jest wskazana w zapobieganiu rakowi szyjki macicy, zmianom przedrakowym szyjki macicy wysokiego stopnia typu CIN2/3, stanom przedrakowym sromu typu (VIN 2/3) oraz powstawaniu brodawek płciowych powodowanych zakażeniem HPV 6, 11, 16, 18. W przypadku chłopców szczepienie zapobiegnie zakażeniom wirusem HPV i powstawaniu brodawek płciowych.

Na świecie rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety i drugą, co do częstości przyczyną zgonów wśród kobiet z powodu raka. Globalnie, co roku notuje się ok. 500 000 nowych zachorowań, a około 240 000 kobiet umiera z powodu raka szyjki macicy. W Polsce zapada na ten typ raka ponad 3 600 kobiet rocznie, z czego umiera co roku ok. 2000 - to 5 Polek, każdego dnia.

"Szczepionka SILGARD to przełom, który skutecznie pomoże zmienić sytuację kolejnych pokoleń dziewcząt i kobiet jeśli chodzi o raka szyjki macicy." - mówi Dyrektor Medyczny MSD Polska Adam Czernik. "Szczepionka pomoże pokonać tę straszną chorobę. Uważamy, że wszystkie młode kobiety powinny zostać zaszczepione, ponieważ dramatycznie zmniejszy to ryzyko raka szyjki macicy, a także dokuczliwego schorzenia jakim są brodawki płciowe."

Badania kliniczne wykazały 100% skuteczność szczepionki w zapobieganiu rakowi szyjki macicy, zmianom przednowotworowym typu CIN2/3, oraz zmianom przednowotworowym sromu i pochwy, powodowanym przez wirusy HPV 16 i 18 u osób którym podano szczepionkę.

Badania kliniczne wykazały również, że szczepionka może chronić kobiety zakażone jednym typem wirusa przed zakażeniem pozostałymi jego typami. Szczepienie nie zmienia jednak przebiegu infekcji już nabytej. Z tego powodu nie można tą szczepionką leczyć już istniejących brodawek płciowych albo rozwijającego się raka szyjki macicy.

"Fakt, że szczepionka została zarejestrowana w Europie w ciągu zaledwie 9 miesięcy jest dla nas kolejnym dowodem na znaczenie szczepionki SILGARD dla kobiet i zarazem potwierdzeniem doskonałej jakości danych zebranych w trakcie badań klinicznych" - mówi Dyrektor Medyczny MSD Polska Adam Czernik. "Teraz będziemy się starali, aby ta przełomowa szczepionka jak najszybciej trafiła na polski rynek". Szczepionka powinna być dostępna w polskich aptekach jeszcze w listopadzie.



Oprac: Joanna Gacka

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: lek, rak szyjki macicy, szczepionka


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»