Nawet co piąty Polak może cierpieć na zaburzenia czynności tarczycy, ale wg danych NFZ leczeniu poddaje się zaledwie milion osób. Tymczasem nieleczona choroba tarczycy może być przyczyną zawału serca, udaru mózgu, u kobiet także niepłodności lub poronienia oraz gorszego rozwoju intelektualnego dzieci.
Aby zmienić ten stan rzeczy, w dniach 18-22 maja odbędzie się kampania edukacyjna, mająca na celu zwrócenie uwagi na ten rzadko eksponowany problem zdrowotny, zwiększenie świadomości objawów i zagrożeń, jakie niosą schorzenia tarczycy, oraz koniecznej diagnostyki. W ramach kampanii pod nazwą Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy, zostanie także przeprowadzony pilotażowy program bezpłatnych badań. Kampanię, odbywającą się w ramach działań niezależnego zrzeszenia ekspertów tyreologów i pacjentów Thyroid Federation International, współorganizują Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne i Polskie Towarzystwo Tyreologiczne. Partnerem akcji jest Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej. Wspierają ją również Agnieszka Włodarczyk, piosenkarka i aktorka oraz Monika Pyrek, wielokrotna medalistka Mistrzostw Świata i Polski w skoku o tyczce.
Tarczyca pełni ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Kontroluje ona przemianę materii i wpływa na pracę niemal wszystkich narządów. Zaburzenia jej funkcjonowania mogą prowadzić do zawału serca i udaru mózgu. Długookresowym efektem nieleczenia zaburzeń mogą być choroby serca, psychozy, a nawet śpiączka. Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy w ciąży zwiększa ryzyko poronienia i powstania wad wrodzonych płodu. U kobiet choroby tarczycy występują niemal 8 razy częściej niż u mężczyzn. U pań zaburzenia czynności tarczycy pojawiają się też w znacznie młodszym wieku. - Prawidłowe stężenie hormonów tarczycy u kobiety ciężarnej jest niezwykle ważne dla przyszłego rozwoju intelektualnego i motorycznego dziecka - mówi prof. dr hab. n. med. Janusz Nauman, specjalista endokrynolog z Polskiego Towarzystwa Tyreologicznego. - Osiąga się to poprzez zapewnienie właściwej podaży jodu, który jest ważnym składnikiem hormonów tarczycowych. Najnowsze badania pokazują, że u dzieci, których matki otrzymywały jod w czasie ciąży i podczas karmienia iloraz inteligencji wzrastał nawet o 10%. Dlatego tak ważne jest zadbanie o prawidłową podaż jodu.
Szacuje się, że na świecie na zaburzenia tarczycy cierpi ponad 300 milionów osób. W Polsce, jak pokazują wyniki badania opinii publicznej przeprowadzonego w kwietniu br. przez instytut Millward Brown SMG/KRC, aż 66% osób w wieku 30-70 lat zaobserwowało u siebie co najmniej jeden objaw, który może świadczyć o zaburzeniu czynności tarczycy, a 46% zauważyło u siebie 2 objawy i więcej. Mimo to zaledwie 27% diagnozowało się w tym kierunku. Jednym z powodów jest trudność z rozpoznaniem objawów zaburzenia czynności tarczycy - badanie pokazało, że aż 44% respondentów nie potrafiło poprawnie wskazać nawet jednego objawu schorzeń tarczycy, a 56% nie znało żadnych następstw ich nie leczenia.
Do najczęstszych zaburzeń tarczycy należy nadczynność, albo niedoczynność. Przy nadczynności pacjenci skarżą się na szybkie bicie serca, tracą na wadze, stale są osłabieni, zdenerwowani, nadmiernie się pocą, mają kłopoty ze snem; u kobiet miesiączki są rzadsze i mniej obfite. Z kolei chorzy z niedoczynnością tarczycy czują się stale zmęczeni i/lub przygnębieni, tyją, a kobiety mają kłopoty z miesiączkowaniem i/lub płodnością.
W diagnostyce chorób tarczycy bardzo ważną rolę odgrywa badanie USG. Dlatego, przy wsparciu firmy farmaceutycznej Merck Serono, w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi i Krakowie w czasie kampanii zostanie przeprowadzony pilotażowy program bezpłatnych badań USG tarczycy. Zapisy będą prowadzone w dniach 18-22 maja w godzinach 10:00-17:00 pod bezpłatnym numerem infolinii 0 800 706 860, pod którym będzie także dyżurował specjalista endokrynolog. W większości zaburzeń czynności tarczycy, skuteczną metodą leczenia jest farmakoterapia: suplementacja jodem, dostarczenie egzogennej tyroksyny lub zastosowanie leków hamujących wytwarzanie hormonów tarczycy. Coraz większym zaufaniem cieszy się terapia przy zastosowaniu izotopów jodu. W niektórych przypadkach, np. przy raku tarczycy czy niektórych rodzajach wola guzowatego konieczne jest jednak leczenie chirurgiczne.