Wyniki badania „Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków” przeprowadzonego przez agencję badawczą Ipsos pokazują, że zaledwie niecałe 14% Polek jada prawidłowo, czyli pięć posiłków dziennie. Ponad 42% badanych uważa, że zdrowe odżywianie oznacza spożywanie trzech posiłków w ciągu dnia, jednak nawet tę nie do końca słuszną zasadę stosuje w praktyce tylko 35% z nich. Jak widać – systematyczność nie jest mocną stroną kobiet. A powinna być, bo regularne jedzenie ma same zalety.
– Spożywanie pięciu różnorodnych posiłków każdego dnia pozwala dostarczać organizmowi składniki odżywcze i energię, które są wykorzystywane na bieżąco. Pamiętajmy, że każda przekąska to też posiłek i należy ją wliczać do puli 5 w ciągu dnia. Zasada 5 posiłków pomoże nam uniknąć niekontrolowanego podjadania i będzie sprzyjać zachowaniu ładnej sylwetki – tłumaczy Anna Rzeszotek, specjalista ds. żywienia Nestlé.
Zmiana nieprawidłowych nawyków żywieniowych, do których przyzwyczaiłyśmy się przez długie lata, jest nie lada wyzwaniem. W realizacji tego trudnego zadania pomoże firma Nestlé, która w ramach tegorocznej kampanii „Jedz smacznie i zdrowo” będzie zwracać uwagę na rolę regularnego jedzenia pięciu posiłków, bo jak się okazuje, kobiety nie są jej świadome.
Polki bardziej troszczą się o swój ogólny stan zdrowia (25%), o to, jak uniknąć stresu w pracy (21%) oraz jak nie przybrać na wadze (20%). Tylko niecałe 18% zdaje sobie sprawę z tego, że nieregularne odżywianie źle wpływa na stan zdrowia i samopoczucie. Organizm, nieprzyzwyczajony do stałych pór
i wielkości posiłków, w niewłaściwy sposób wykorzystuje dostarczaną mu energię, gromadząc np. niepotrzebne kalorie na zapas.
– Trzeba pamiętać, że liczy się nie tylko regularność spożywanych posiłków, ale także ich obfitość. Zasada jest prosta: zamiast przejadać się, należy odchodzić od stołu z lekkim odczuciem niedosytu. Dzięki temu czujemy się „lżej”, co sprzyja naszemu dobremu samopoczuciu – dodaje Anna Rzeszotek.