Dziś obchodzimy Dzień walki z AIDS organizowany dzięki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. 1 grudnia na całym świecie, także w Polsce, odbywają się spotkania, konferencje, akcje edukacyjne oraz happeningi - wszystkie poświęcone zarówno profilaktyce jak poszerzeniu świadomości społecznej na temat choroby.
„Wiedza ratuje życie", pod tym hasłem przebiega tegoroczna kampania i jak co roku jej symbolem jest czerwona wstążka. W Polsce organizacją Światowego Dnia Walki z AIDS zajmuje się Krajowe Centrum ds. AIDS i od 2001 roku na terenie całego kraju prowadzi kampanie multimedialne.
Celem akcji jest uświadomienie, w szczególności młodym osobom decydującym się na ryzykowane zachowania, jak ważna w walce z AIDS jest profilaktyka i wykonywanie testów w kierunku HIV. Zadaniem kampanii jest również pokazanie, że im wcześniej wykryte zostanie zakażenie wirusem tym większe są szanse na „w miarę" normalne życie.
Po raz kolejny w Warszawie w dniach 1-2 grudnia odbywa się konferencja pod stałą nazwą: Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie. Jest to siedemnaste spotkanie osób, którym problematyka HIV/AIDS nie jest obojętna. Forum pozwala na wymianę doświadczeń oraz poszerzanie wiedzy z zakresu najnowszych osiągnięć medycyny w leczeniu i profilaktyce. Spotkania tego typu umożliwiają również zapoznanie się z problemami i oczekiwaniami osób żyjących z HIV/AIDS.
Krajowe Centrum ds. AIDS to organizacja nieustannie działająca w kierunku poszerzania społecznej wiedzy dotyczącej zakażenia wirusem HIV. Na ich stronie internetowej można znaleźć nie tylko informacje o HIV/AIDS na świecie czy lekarskie poradniki, ale również specjalnie przygotowane broszury dla osób zarażonych oraz ich najbliższych. Funkcjonuje także poradnia internetowa oraz telefon zaufania, na który można zadzwonić w każdej chwili.
Niestety w Polsce świadomość dotycząca sposobów zarażenia się wirusem nadal jest stereotypowa. Wiele osób myśli, że zarażony HIV to na pewno albo osoba lekkich obyczajów albo osoba zażywająca narkotyki. Owszem, jest to główna grupa ryzyka, ale również należy sobie zdawać sprawę, że są też ludzie, którzy zostali zarażeni bez świadomości zagrożenia. Niewierność partnera to tylko przykład, że czasami całkowicie nieświadomie można zostać zainfekowanym wirusem. Dlatego powinniśmy pamiętać, że niezależnie od tego w jaki sposób dana osoba została zarażona nie możemy jej piętnować, natomiast należy jej pomóc wrócić do normalnego życia.
Wiele osób będących nosicielami HIV skarży się, że ludzie nie wiedzą, że zarażenie wirusem nie następuje poprzez uścisk ręki czy pocałunek w policzek. Dzięki takim kampaniom, jak Światowy Dzień Walki z AIDS nie tylko uświadamia się ludziom czym jest HIV, jakie są czynniki grożące zarażeniem, ale przede wszystkim apeluje się o profilaktykę.
Pomimo tego wszystkiego niepokojące jest, że ilość zakażeń nie maleje, lecz wzrasta. W naszym kraju zostało uruchomionych 26 punktów konsultacyjno-diagnostycznych, w których można anonimowo i bezpłatnie zrobić test na obecność wirusa, a lista powyższych miejsc dostępna jest na stronie: www.aids.gov.pl