Wraz z wiosną wielu decyduje się na zmiany związane ze stylem życia. Prócz porządkowania własnej szafy, czy ogrodu, warto zadbać o zdrowie, kondycję czy samopoczucie. Zmiana trybu życia na bardziej aktywny i zdrowe odżywianie to podstawy wiosennej metamorfozy. To też dobry czas na wykonanie profilaktycznych badań lekarskich.
Jak zadbać o zdrowie na wiosnę? Co zrobić, aby dodać sobie pozytywnej energii? W pierwszej kolejności trzeba zmienić tryb życia na bardziej aktywny. Dzięki temu korzystnie wpłyniemy zarówno na nasz organizm i wygląd, jak i samopoczucie. Nie musimy przy tym decydować się na radykalne zmiany, wystarczą małe kroki. Od czego zacząć? Zdrowie na talerzu
Pierwszym krokiem do zmiany trybu życia jest zdrowe odżywianie. Dieta powinna być oparta na wysokiej jakości produktach, ale mało przetworzonych. Niezastąpionym źródłem witamin i minerałów są nowalijki – świeża marchewka, buraki i rzodkiew, ale również inne warzywa, które powinny znaleźć się w naszym jadłospisie co najmniej trzy razy dziennie. W ramach popołudniowej przekąski warto sięgnąć po bogate w błonnik jabłka. Miejsce na naszym talerzu powinny znaleźć również ryby bogate w kwasy omega3, które mają zbawienny wpływ na układ krwionośny i budują naturalną barierę odpornościową organizmu. Odpowiednio zbilansowane posiłki nie tylko pomogą zrzucić nam zbędne kilogramy, ale również oczyszczą organizm z toksyn. Aktywność fizyczna źródłem energii
Kolejnym krokiem w stronę poprawy samopoczucia jest aktywność fizyczna. Nie trzeba decydować się na sport wyczynowy - wystarczy wykorzystać wiosenne słońce i zamienić jazdę samochodem na energiczny spacer, przejażdżkę rowerem, rolki czy jogging. To nie tylko prosty sposób na poprawę kondycji fizycznej, ale również sprawdzona metoda na rozładowanie napięcia. Stres w umiarkowanych dawkach pobudza krążenie i poprawia koncentrację, jednak jeśli występuje przewlekle i ma intensywną formę to może prowadzić do poważnych schorzeń. Dlatego należy zidentyfikować jego źródło i ograniczyć je, a jeśli nie jest to możliwe to podjąć działania obniżające napięcie. Wyciszenie i spokój znajdziemy w jodze, medytacjach lub technikach prawidłowego oddychania.
Profilaktyka to podstawa
Wiosna to dobry czas na wykonanie profilaktycznych badań lekarskich. Morfologia, badanie moczu, USG wymagają niewielkiego wysiłku, a pozwolą wykryć ewentualną chorobę we wczesnym stadium. Kobiety powinny pamiętać o regularnej cytologii i samobadaniu piersi. Mężczyźni natomiast muszą pamiętać, by zgłaszać się na okresowe prześwietlenie płuc. W przypadku powracających problemów żołądkowych warto również zapisać się na gastroskopię. Wczesna diagnostyka jest szczególnie ważna w przypadku raka. Należy mieć świadomość, że niektóre nowotwory rozwijają się długi czas bezobjawowo, a jedyną drogą do wczesnej diagnozy są regularne badania kontrolne.