kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Wygraj życie Rak'n'Rollowo
2009/10/25 18:40:00

W październiku oficjalną działalność rozpoczęła Fundacja "Rak'n'Roll. Wygraj życie." Celem fundacji jest zmiana schematu myślenia na temat choroby nowotworowej oraz poprawa jakości życia chorych na raka, a w szczególności dotkniętych chorobą kobiet w ciąży. Działalność Fundacji opiera się na pozytywnej energii, uśmiechu i radości życia.

Wszystko zaczęło się cztery lata temu, kiedy założycielka fundacji, Magda Prokopowicz, w wieku 27 lat zachorowała na rozsiany nowotwór piersi. Jednak najbardziej wyjątkową rzeczą, która dodatkowo zmotywowała kobietę do walki z chorobą, była wiadomość o tym, że jest w ciąży. Cierpienie podczas trudnych zmagań z rakiem, zwłaszcza podczas radykalnej operacji i chemioterapii, przeplatało się ze szczęściem, jakie kobieta przeżywa będąc w ciąży. "Chemioterapię skończyłam dwa tygodnie przed porodem. Do samego końca miałam obawy czy moje dziecko urodzi się zdrowe. Jednak wiedziałam, że chcę urodzić to dziecko, miałam dziwną pewność, że zdarzy się coś dobrego. Wiary w to, że wszystko będzie dobrze dodawał mi doktor Jerzy Giermek, jedyny specjalista w Polsce, który leczy kobiety w ciąży chemią. I oboje się nie pomyliliśmy. Na świcie pojawił się zdrowy i śliczny Leonek, który jest największym cudem w moim życiu. To dla niego zdobyłam siłę i chęć by pokonać chorobę" - mówi założycielka Fundacji, Magdalena Prokopowicz.

Te wydarzenia zainspirowały Magdę do założenia Fundacji Rak'n'Roll Wygraj życie, która chce zmieniać postrzeganie choroby nowotworowej. Działalność Fundacji oprócz inspirowania osób chorych na raka do pozytywnego myślenia opiera się także na uświadamianiu zwłaszcza kobietom, że ciąża i nowotwór nie wykluczają się. "Nie ma badań, które potwierdzałyby jednoznacznie wpływ chemioterapii na rozwój ciąży. Niestety nie ma także zbyt wielu specjalistów, którzy mimo wszystko chcieliby się podjąć ratowania i matki i dziecka. Zarówno w Polsce, jak też w wielu krajach Europy kobietom chorym na raka najczęściej radzi się usunąć dziecko. W mojej pracy zawodowej podawałem chemię ponad dwudziestu kobietom w ciąży. Większość z nich żyje, ale przede wszystkim urodziły zdrowe dzieci. Myślę, że ciąża w ich przypadku dodaje odwagi i siły do walki z chorobą" - twierdzi dr Jerzy Giermek, onkolog Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Działalność Fundacji z jednej strony skupia się na pomocy osobom już chorym na raka, a z drugiej podejmuje próbę zmiany wizerunku tej choroby w szerszej społecznej świadomości. Człowiek, który dowiaduje się, że ma raka, staje zupełnie bezradny wobec własnego przerażenia opartego na zwykle stereotypowych wyobrażeniach tej choroby, wobec reakcji otoczenia, w tym najbliższej rodziny, a przede wszystkim wobec niezrozumiałych dla niego zagadnień medycznych oraz zawiłych procedur i biurokracji polskiej służby zdrowia. W najbliższym czasie Fundacja zaplanowała ogólnopolską kampanię edukacyjną dotyczącą problemu zachorowania i leczenia nowotworów w ciąży, a także szereg specjalnych akcji charytatywnych, we współpracy z znanymi muzykami, które będą prowadzone w całej Polsce. Nadrzędnym, długofalowym celem Fundacji Rak'n'Roll Wygraj życie jest otwarcie pierwszego w Polsce specjalistycznego oddziału położniczego dla kobiet w ciąży z chorobą nowotworową. Zbieranie Funduszy na budowę tego oddziału przy Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie będzie zatem głównym zadaniem Fundacji w najbliższych latach.



()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: chemioterapia, ciąża i rak, nowotwór, rak, rak piersi, rak wciąży


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »