Charakter wykonywanej pracy zawodowej oraz preferowane formy późniejszego wypoczynku sprawiają, że wiele osób spędza sporo czasu, tkwiąc na niewygodnych, źle dobranych krzesłach czy fotelach. Po kilku godzinach spędzonych za biurkiem w pracy, wracamy do domu, gdzie przed komputerem czy tabletem pozostajemy wiele godzin w bezruchu. Taki brak aktywności może wpłynąć na problemy z kręgosłupem i wady postawy.
Źle dobrane krzesło, czy fotel w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej może spowodować stopniową utratę mięśni przytrzymujących kości w prawidłowej pozycji, a w efekcie wady postawy, bóle kręgosłupa i całego ciała, które bardzo utrudniają życie. A wystarczy naprawdę niewiele, aby sprawić, że nawet praca przy biurku nie będzie obciążeniem. Ćwiczenia
Przede wszystkim należy zadbać o wzmocnienie mięśni, które w momencie spoczynku przytrzymują kręgosłup, nie pozwalając na skręcanie czy przesuwanie się kręgów. Przyczyną większości bólów w krzyżu jest długotrwała praca w pozycji siedzącej lub nieodpowiednie podnoszenie ciężkich przedmiotów. Na problemy z plecami i stawami skarży się coraz więcej osób i jest to jedna z głównych dolegliwości XXI wieku. Wystarczy jednak pół godziny dziennie odpowiednich ćwiczeń fizycznych, by wzmocnić mięśnie i ustabilizować kręgosłup. W ten sposób możemy również zwalczać nadwagę, która dodatkowo wpływa na obciążenie kręgów.
Miejsce pracy
Urządzając stanowisko pracy w firmie lub w domu, powinniśmy zawsze pamiętać o odpowiednim doborze mebli. Muszą być dopasowane do osoby, która będzie spędzać większość dnia właśnie w tym miejscu. Właściwa wysokość stołu to podstawa, ale nie można też zapominać o regulowanym krześle. - Wysokość siedzenia trzeba tak ustawić, by nasze stopy swobodnie stały na podłodze. Natomiast oparcie powinno sięgać powyżej łopatek i podpierać tę część pleców – wyjaśnia Katarzyna Jakubowska z firmy Sits, producenta mebli tapicerowanych – Nie bez znaczenia jest też wyprofilowanie oparcia z uwypukleniem w miejscu odcinka lędźwiowo – krzyżowego, dzięki któremu kręgosłup będzie się znajdował w wygodnej pozycji „S”. Krzesło powinno być wyposażone w podłokietniki. Zalecany kąt między stopami a siedziskiem to 90 stopni (podobnie między stopami swobodnie umiejscowionymi na ziemi a podudziem oraz między przedramieniem a ramieniem). Takie ustawienie pozwoli na wygodną pracę i mniejsze obciążenie całego ciała.
Relaks
Aby odciążyć kręgosłup i zapobiec ewentualnym kontuzjom, powinnyśmy też dbać o chwile odpoczynku w pracy. Przerwa na rozciągnięcie ciała lub zrobienie sobie herbaty pozwoli jednocześnie na efektywniejsze wykonywanie dalszych obowiązków. W domu zaś ważne jest, by relaks zapewniały wygodne meble wypoczynkowe, takie jak kanapy, krzesła, fotele oraz odpowiednio dobrane do naszej wagi: materac i łóżko. - Dobrze dopasowana twardość materaca to przepis na spokojny sen, a neutralna pozycja głowy na niezbyt dużej poduszce skutecznie odciąża przy tym kręgosłup szyjny - wyjaśnia Katarzyna Jakubowska.
Kompletując meble wypoczynkowe, warto jeszcze zwrócić uwagę na jakość oparcia czy głębokość siedziska. Elementy te decydują o poprawności pozycji ciała osoby siedzącej. Pamiętajmy też, że po zasłużonym relaksie w wygodnym fotelu czy na sofie, wypada rozruszać nieco kości, np. w trakcie popołudniowego spaceru. Dzięki profilaktyce, aktywności fizycznej, dbaniu o prawidłową postawę i zachowanie odpowiedniej wagi, będziemy mogli cieszyć się przez długi czas życiem bez bólu pleców.