kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Zdrowe gardło, silny głos
2011/11/23 22:20:00

Pojawiająca się chrypa, silny ból gardła i w końcu brak głosu - to czarny scenariusz nie tylko nauczycieli czy piosenkarzy, dla których głos jest narzędziem pracy. Takie problemy mogą dotknąć każdego z nas. Aż 37% osób okresowo cierpi na problemy z gardłem.

Głos jest narzędziem, które towarzyszy nam od pierwszych chwili po narodzeniu. Jego obecność jest dla nas naturalna i często zapominamy, że wymaga on należytej troski i dbałości. Głosu używamy przez cały dzień: od rana do wieczora, w pracy, na spotkaniach biznesowych, podczas rozmów telefonicznych, w domu czy w czasie spotkań ze znajomymi. Codzienny wysiłek w mówieniu, otoczenie czy aura pogodowa mogą negatywnie wpłynąć na kondycję gardła. Przypominamy sobie o nim dopiero w momentach, kiedy zaczynają się dolegliwości, np. silny ból. Uczucie to jest wyjątkowo niekomfortowe - aż 64% osób uważa ból gardła za uciążliwy. Sprawdź, co najbardziej wpływa na kondycje gardła, abyś mógł o nie świadomie dbać w przyszłości.

„Odkurz” otoczenie

Unoszący się w powietrzu kurz, suche powietrze podrażniają struny głosowe, a niewłaściwie czyszczona klimatyzacja może przenosić wirusy i bakterie, które następnie wywołują infekcje gardła. Dodatkowym czynnikiem osłabiającym kondycję gardła i głosu jest stosowanie używek, tj. palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, picie mocnej kawy czy herbaty. Aby pozbyć się męczących dolegliwości, odstaw niezdrowe używki i zwróć szczególną uwagę na otoczenie, w jakim przebywasz. Jeśli pracujesz w biurze z klimatyzacją przypomnij administracji o jej regularnym serwisowaniu oraz pamiętaj o odpowiednim nawilżaniu otoczeniu. Czy wiesz, że optymalna wilgotność powietrza wynosi około 60%, ale im więcej mówimy tym powinna ona być większa. Jeśli mimo wprowadzonych zmian pojawi się infekcja i ból, wybieraj leki, które działają kompleksowo: przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Gardło ma swoje prawa

Gardło ma również prawo się zmęczyć i po wzmożonym wysiłku wymaga odpoczynku. Jeśli nasza praca zmusza nas do ciągłego użycia głosu, np. pracujemy na uczelni, prowadzimy często długie szkolenia, prezentacje, jesteśmy otoczeni hałasem, co zmusza nas do podnoszenia tonu głosu - musimy dać mu odpocząć po pracy. W innym wypadku może pojawiać się silny ból gardła a w konsekwencji czasowy bezgłos. Taka dolegliwość może pojawić się np. po wieczorze spędzonym w klubie, gdzie głośna muzyka zmuszała nas do krzyczenia. Bez względu na sytuację staraj się nie nadwerężać gardła i głosu. Jeśli jednak jest to niemożliwe, ogranicz jego użycie w wolnych chwilach. Czy wiesz, że natężenie głosu mierzone jest w decybelach? Średnio podczas mowy potocznej natężenie to wynosi około 65 dB. Taki sposób mówienia jest najbardziej optymalny dla głosu oraz gardła i nie powoduje jego nadwerężenia.

Infekcja nam nie straszna

Na część czynników powodujących ból gardła mamy wpływ, możemy starać się je wyeliminować, część jednak jest od nas niezależna. Należą do nich infekcje górnych dróg oddechowych, które często pojawiają się w okresie jesienno-zimowym. Najczęstszą przyczyną dolegliwości są wirusy, które zakażając nos i gardło powodują stan zapalny w wyniku, czego uszkodzeniu ulega nabłonek śluzówki nosa i gardła. Pojawia się obrzęk, trudności w przełykaniu i ból gardła. Błona śluzowa gardła staje się przekrwiona. Jeżeli powyższe objawy ulegają zaostrzeniu i utrzymują się przez kilka dni to może być to objaw zapalenia gardła o charakterze bakteryjnym. W ciężkich przypadkach infekcja może doprowadzić do czasowej utraty głosu. Na szczęście takie problemy z głosem są stanem przejściowym i ustępują wraz z wyleczeniem infekcji.

Dobre rady

Warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą Ci uniknąć problemów z gardłem i będziesz mógł cieszyć się silnym i mocnym głosem:
  • Nie nadwerężaj gardła i głosu, nie krzycz, znajdź czas na odpoczynek.
  • Odstaw niezdrowe używki, tj. palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, picie mocnej kawy i herbaty.
  • Nie przebywaj w zadymionych, zakurzonych pomieszczeniach.
  • Odpowiednio nawilżaj powietrze w miejscu, gdzie przebywasz.
  • Chroń gardło przed zimnym powietrzem.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: gardło, głos, infekcja


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»