Część tzw. zdrowego jedzenia okazuje się być mniej pożywnym, choć funkcjonuje w świadomości przeciętnego konsumenta jako bardzo wartościowa. Jeśli planujesz swoją dietę biorąc pod uwagę na ile dany produkt jest odżywczy i jakie, potrzebne konkretnie dla twojego organizmu, składniki zawiera, warto zapoznać się z informacjami na temat niektórych pokarmów.
Oto produkty, które należy kupować z większą dozą ostrożności:
Jogurt Jogurt zawiera dużą ilość białka, wapnia, witaminy, często sięgają po ów produkt sięgają ludzie, którzy nie tolerują cukru zawartego w mleku, czyli laktozy. W jogurtach znajdują się też bakterie pozytywnie wpływające na proces trawienia. Trzeba jednak pamiętać, że jogurty składają się także z cukrów i dodatków smakowych oraz tłuszczu, których ilość jest czasem stanowczo większa, niż przewiduje to zdrowa dieta. Znacznie zdrowiej jest spożywać jogurt naturalny owocami lub odrobiną dżemu dodanymi przez samego konsumenta.
Ryby Jedzenie ryb przynosi wiele zdrowotnych korzyści, są dobrym źródłem białka, witamin, minerałów, ponadto wiele z nich zawiera minimalną ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, są za to bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 pomocne w redukowaniu kwasów tłuszczowych. Ryby spożywane z ośćmi – sardynki, bądź łosoś z puszki dostarczą twojemu organizmowi także wapnia, fosforu i fluoru. Składają się również z selenu, który stanowi antyutleniacz, chroni czerwone krwinki oraz błony komórkowe przed działaniem wolnych rodników.
Ryby mogą jednakże zaszkodzić, niektóre bowiem, szczególnie duże, jak rekin czy tuńczyk, mogą zawierać rtęć. Zdarza się także, że w hodowlanym łososiu znajduje się PCB (grupa trucizn przemysłowych). Ponadto często jadamy ryby niezdrowo przyrządzone - panierowane i smażone. Zanim więc zdecydujemy się na potrawę z ryby, powinniśmy wybrać odpowiedni jej gatunek i zastanowić się nad jej najlepszym przygotowaniem.
Zielona herbata
Zielona herbata była postrzegana jako zdrowy napój przez ponad 1000 lat. „Kissa Yojoki”, czyli „Księga herbaty”, która została napisana przez japońskiego mnicha Eisai w 1191 roku, opisuje, że zielona herbata ma pozytywny wpływ na najbardziej istotne organy, głównie na serce. Także współczesne badania, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Yale i opublikowane w 2006 Journal of the American College of Surgeons dowodzą, że zielona herbata wspomaga działanie układu krwionośnego. Polifenole w niej zawarte są przeciwutleniaczami, powstrzymują zlepianie się płytek krwi, niweluje poziom lipidów i nie dopuszcza do utleniania „złego” cholesterolu LDL.
Wykorzystując popularną opinię o zielonej herbacie, firmy chętnie ją produkują , z tym, że taka herbata zawiera zazwyczaj dodatki, których powinniśmy unikać, m. in. zbyt dużo cukru.
Popcorn
Popcorn może stanowić zdrową przekąskę, jest bogaty w błonnik i niskokaloryczny,dopóki nie dodamy doń oleju i soli. Większość ludzi spożywa popcorn w sposób, którego powinniśmy unikać, wspomniane dodatki czynią go bowiem bombą kaloryczną. Warto więc spróbować przygotować popcorn bez tłuszczu, np. za pomocą gorącego powietrza.