Niedawno opublikowany został pierwszy polski raport na temat zdrowia prokreacyjnego kobiet, przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Funduszem Ludnościowym Narodów Zjednoczonych (UNFPA) w Polsce. Raport „Zdrowie kobiet w wieku prokreacyjnym 15–49 lat. Polska 2006” zawiera podsumowanie aktualnych wyników badań w zakresie zdrowia prokreacyjnego w Polsce na tle innych krajów Unii Europejskiej.
Około 55% całej ludności świata stanowią kobiety, w Europie odsetek ten jest podobny (Irlandia – 50,3%, Łotwa – 53,9%, Polska – 51,5%). Ze względu na różnice płci dotyczące umieralności zaawansowanie procesu starzenia się populacji kobiet jest znacznie większe niż populacji mężczyzn.
Europa ma obecnie najwyższy na świecie wskaźnik kobiet po 65 roku życia, a liczba kobiet, które przekroczyły 80 rok życia, jest dwa razy większa niż liczba mężczyzn w tym samym wieku. Spodziewana długość życia dla kobiet i mężczyzn wydłuża się we wszystkich krajach UE i we wszystkich jest większa dla kobiet niż dla mężczyzn.
Główną przyczyną umieralności kobiet w wieku 15–49 lat są nowotwory złośliwe, spośród których największe zagrożenie dla życia kobiet w wieku 15–49 lat stanowi rak piersi, następnie rak szyjki macicy, rak oskrzela i płuca. Z dostępnych danych wynika, że w Polsce do najczęstszych zakażeń przenoszonych drogą płciową należą kolejno: zakażenia genitalnymi typami ludzkich wirusów brodawczaka, opryszczki narządów płciowych, nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, rzeżączka, kiła oraz zakażenie HIV. Liczba kobiet zakażonych HIV wzrasta i aktualnie przekracza 28% ogółu zakażonych. Od maja 2006 r. badania ukierunkowane na wykrycie HIV u kobiet ciężarnych są bezpłatne.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »