Choroba objawia się nietolerancją przez organizm glutenu - białka roślinnego znajdującego się w zbożach, m.in.
pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa. Gluten jest zatem składnikiem wielu podstawowych elementów diety, m.in. mąki pszennej i żytniej, makaronu, pieczywa, kawy zbożowej, kaszy manny czy jęczmiennej. - Celiakia może ujawnić się właściwie w każdym wieku. Zdarza się, że pojawia się już u małych dzieci po wprowadzeniu produktów z glutenem do diety, ale także w okresie dojrzewania oraz u osób dorosłych. Statystycznie najczęściej chorobę wykrywa się wśród osób pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Na celiakię częściej chorują kobiety - mówi Grażyna Konińska z Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
Dieta, dieta i jeszcze raz dieta - Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej - dodaje Grażyna Konińska. Chorzy nie mogą więc spożywać większości produktów zbożowych - pieczywa, ciast ani tradycyjnych produktów mącznych takich jak pierogi czy naleśniki. Wszystkie te dania można oczywiście wykonać samodzielnie zastępując newralgiczne składniki bezglutenowymi odpowiednikami. Choroba ta wymaga dużej ostrożności w diecie, ponieważ bardzo często nie jesteśmy świadomi obecności glutenu w wielu produktach. Gluten można spotkać w wędlinach paczkowanych, przetworach rybnych, jogurtach, czekoladzie, lodach, ketchupach, przyprawach, napojach - produktach na pierwszy rzut oka bezglutenowych. Przed zakupem danego produktu chorzy powinni zatem dokładnie zapoznać się z jego składem opisanym na opakowaniu.
Celiakia jest chorobą coraz częściej dostrzeganą przez producentów żywności. Dzięki temu na rynku obecnych jest wiele specjalnych produktów dedykowanych dla osób nietolerujących glutenu. Produkty takie oznaczone są znaczkiem przekreślonego kłosa. Chorzy na celiakię mają również możliwość zapoznania się z nowościami rynkowymi np. podczas targów żywności bezglutenowej. W kalendarzu osób chorych na celiakię ważnym dniem z pewnością jest Międzynarodowy Dzień Celiakii.
Tęsknota za chlebem Aby uniknąć kontaktu z produktami zawierającymi gluten, wielu chorych we własnym zakresie przygotowuje potrawy.
- Częstym problemem osób na diecie bezglutenowej jest tęsknota za prawdziwym, pachnącym chlebem.
Tym bezglutenowym, sprzedawanym w woreczkach niestety daleko jest do świeżego z piekarni. Sposobem na zapewnienie sobie pysznego pieczywa jest jego samodzielny wypiek. Poza zastąpieniem mąki pszennej czy żytniej mąką bezglutenową przepis nie różni się znacząco od tradycyjnego. Chorzy chętnie przygotowują pierogi, pizze, bułeczki, naleśniki, ciasta - mówi Marlena Włodarczyk, Dyrektor Regionu Centralnego, Vorwerk Polska Thermomix.
Bezglutenowcy poświęcają swojemu odżywianiu wiele czasu i uwagi. Dzięki temu ich dieta może być zróżnicowana i smaczna tak samo, jak dieta zdrowej osoby. Celiakia nie oznacza pożegnania z ulubionymi potrawami. Chorzy, którzy poznają tajniki diety bezglutenowej i ułatwień, jakie dają nowoczesne rozwiązania żywieniowe i technologiczne, z pewnością będą cieszyć się smakiem tradycyjnych, acz bezglutenowych przysmaków.