Wirusowe zapalenie wątroby typu B, zwane potocznie żółtaczką wszczepienną, jest jedną z najpoważniejszych i najgroźniejszych chorób zakaźnych. Wirusem WZW typu B zakażamy się o wiele łatwiej niż wirusem HIV i wystarczy do tego zaledwie kropla krwi. Ta choroba może dotknąć każdą osobę, która wcześniej się nie zaszczepiła. Zakazić można się np. w wyniku skaleczenia, kontaktu z krwią lub wydzielinami osoby zakażonej. Przyczyną zakażenia ludzi młodych częściej są kontakty seksualne, zabiegi w gabinetach fryzjerskich, kosmetycznych, stomatologicznych czy salonach tatuażu. Choroba może prowadzić do marskości wątroby, w konsekwencji do raka pierwotnego wątroby, a nawet śmierci.
Żółtaczka pokarmowa to przerwa w życiorysie, a żółtaczka wszczepienna to katastrofa – przekonują specjaliści. W obu przypadkach, zarówno WZW typu A, jak i WZW typu B, leczenie bywa długie i uciążliwe, może wiązać się nawet z kilkumiesięcznym pobytem w szpitalu oraz bardzo poważnymi konsekwencjami. Eksperci zgodnie twierdzą, że jedyną i długotrwałą metodą zapobiegania wirusowym zapaleniom wątroby typu A i typu B są szczepienia ochronne, o których należy pamiętać planując podróż.
Do wyboru są: szczepionka skojarzona, uodparniająca jednocześnie na oba typy choroby (podaje się trzy dawki szczepionki – kolejno miesiąc i 6 miesięcy od pierwszego szczepienia), a także pojedyncze szczepionki przeciwko WZW typu A (dwie dawki, drugą pomiędzy 6. a 12. miesiącem) i WZW typu B (trzy dawki według schematu 0-1-6 miesięcy). Dla tych, którzy nie lubią zastrzyków, idealna będzie szczepionka skojarzona, która daje odporność na oba rodzaje wirusów zapalenia wątroby przy mniejszej liczbie wykonywanych wkłuć. Przyjęcie pełnego cyklu szczepień gwarantuje ochronę zdrowia na długie lata.
Więcej informacji pod numerem infolinii „Wszystko o Szczepieniach” 0 801 109 509, czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-19.00 (jeden impuls według taryfy operatora).