MIT: Zabieg laserowej korekcji wad wzroku trzeba powtórzyć
FAKT: Celem zabiegu jest trwała korekcja wzroku. W większości przypadków wada jest usuwana całkowicie. Rekorekcje zdarzają się bardzo rzadko. Sama operacja nie ma wpływu na stabilizowanie się wady wzroku. Bardzo ważne więc by wada przed zabiegiem była stabilna, dzięki temu efekt będzie trwały.
Wada wzroku nie powraca. Jednak po 40. roku życia w wyniku naturalnego procesu starzenia się oka pojawia się wada zwana presbiopią. Starczowzroczność występuje także u osób, które nigdy nie miały problemów z widzeniem, dlatego laserowa korekcja wzroku nie wpływa na jej pojawienie się. Z upływem lat soczewka twardnieje, traci elastyczność i możliwość swobodnej zmiany kształtu, a więc również zdolność akomodacji. Źrenica staje się węższa i mniej czuła na światło. Pierwsze objawy to brak ostrości widzenia przedmiotów w bliskiej odległości, kiedy np. nie możemy odczytać drobnego druku lub trudności z czytaniem zwłaszcza przy słabym oświetleniu.
W tej sytuacji rozwój współczesnej medycyny również pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia, dzięki któremu możemy zniwelować objawy i przywrócić komfort życia. Od kilku lat dostępna jest również w Polsce innowacyjna metoda laserowej korekcji wzroku – intraCOR.
- Dla pacjenta jest to metoda bardzo komfortowa ponieważ zabieg jest całkowicie bezbolesny, w przypadku metody intraCOR odbywa się bardzo szybko, samo działanie lasera na oko zajmuje zaledwie 15 sekund i daje natychmiastowe rezultaty, zauważalne już po kilku godzinach – mówi lek. med. Robert Matusik z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, wykonujący zabiegi metodą intraCOR.
MIT: Laserowa korekcja wzroku to jedna metoda
FAKT: Zabiegi laserowej korekcji wzroku to aktualnie najbardziej zaawansowane metody usuwania wad wzroku. Jest to nieustannie i dynamicznie rozwijający się nurt w mikrochirurgii oka, który może zaoferować pacjentom lepszy komfort życia korzystając z zaawansowanych technologii operacyjnych.
Proces kwalifikacji do zabiegu rozpoczyna się od szczegółowej diagnostyki obejmującej: badanie ostrości wzroku do bliży i do dali, komputerowe oraz subiektywne badanie refrakcji, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego metodą bezdotykową, pomiar grubości rogówki, topografie rogówki oraz badanie przedniego i tylnego odcinka oka. Po uzyskaniu wszystkich wyników, lekarz informuje pacjenta czy wada może być korygowana i jaką metodą - mówi lek. med. Robert Matusik z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.
Do laserową korekcji wad wzroku stosowane są różne metody w zależności od rodzaju wad wzroku, na przykład: FemtoLASIK, Epi – LASIK, Aspheric LASIK, Personal LASIK, IntraCOR.
Współcześnie niezwykły rozwój medycyny pozwala na szybkie rozpoznanie wady wzroku i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Połączenie wiedzy w dziedzinie okulistyki z rozwojem nowych technologii stwarza dla wielu osób szansę na podjęcie efektywnej walki z wadami wzroku.