"Gorzej jest, kiedy pacjent zlekceważy te objawy. Wtedy rumień znika, ale choroba rozwija się nadal w utajeniu. Ponownie daje znać o sobie po upływie kilku miesięcy i przejawia się bólami stawów, uczuciem ciągłego zmęczenia oraz zaburzeniami koncentracji. Ponieważ objawy te towarzyszą wielu chorobom zwykle nie są kojarzone z ukąszeniem kleszcza. Dopiero po wykonaniu wielu badań zaczyna się podejrzewać boreliozę." – mówi Izabela Babula, lekarz rodzinny.
Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba wirusowa, która objawia się bólami głowy, gorączką, wymiotami, utratą przytomności. Brak odpowiedniego leczenia może w skrajnych przypadkach doprowadzić do niepełnosprawności, a nawet śmierci. Jedynym, skutecznym sposobem uniknięcia przykrych skutków choroby są działania zapobiegawcze. W tym celu warto pamiętać o kilku zasadach:
- wybierając się do lasu, na łąkę czy jezioro warto mieć odpowiednią odzież, - jak najszybciej usunąć kleszcza ze skóry, - unikać miejsc o powszechnym występowaniu zakażonych kleszczy,
Stosowanie powyższych zasad z pewnością zmniejszy prawdopodobieństwo ukąszenia i zarażenia. Jednak najpewniejszym sposobem zabezpieczenia się jest szczepienie ochronne. Szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu zalecane jest osobom, które przebywają na terenie występowania choroby, pracują przy eksploatacji lasu, rolnikom, turystom oraz uczestnikom leśnych obozów i kolonii.